Przejdź do treści

19.02.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 19-21.02.2021 r.

Napływ ciepłego powietrza polarnego morskiego przyniesie dalsze ocieplenie w weekend, zwłaszcza na zachodzie Polski, gdzie w niedzielę temperatura powietrza wzrośnie o kilka stopni powyżej 10°C. Na wschodzie kraju aż tak ciepłe powietrze nie dotrze, ale również temperatura wzrośnie nieco powyżej 0°C.

W związku z postępującym ociepleniem czeka nas dalsze topnienie pokrywy śnieżnej, ale na wschodzie, gdzie śniegu jest najwięcej, będzie ono na razie postępować wolno. Opady czekają nas głównie w piatek. We wschodniej połowie kraju utrzymywać się będą najdłużej, tam też wystąpi ryzyko opadów marznących, powodujących gołoledź. Stopniowo będzie też przybywać rozpogodzeń, których najwięcej będzie w niedzielę. Wystąpią też mgły, głównie na wschodzie kraju.

Piątek (19 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajduje się w zasięgu zatoki niżu znad Morza Norweskiego, w strefie przemieszczającego się
z zachodu na wschód  frontu atmosferycznego. Tylko początkowo na wschodzie kraju będzie oddziaływać wyż znad Białorusi i tam zalegać będzie zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Nad pozostałą część kraju napłynie z zachodu ciepłe powietrze powietrza polarne morskie. Ciśnienie od zachodu kraju zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie początkowo całkowite, po południu większe przejaśnienia. Z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu, na wschodzie początkowo też deszczu ze śniegiem, a do godzin południowych miejscami marznących opadów deszczu, powodujących gołoledź. Silne zamglenia, początkowo lokalnie również mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w pasie nadmorskim dość silny, porywisty, południowo-wschodni stopniowo skręcający na południowo-zachodni i zachodni.

Gdańsk  4°C  Koszalin  6°C  Szczecin  8°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże i całkowite, jedynie rano na wschodzie zachmurzenie umiarkowane. Z zachodu na wschód stopniowo przemieszczać się będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przejściowo miejscami opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna wystąpi wieczorem i wyniesie od -4°C na północnym wschodzie do 2°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany z kierunków południowych.

Olsztyn  0°C       Suwałki  -4°C          Białystok  -3°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże, większe przejaśnienia po południu. Okresami opady deszczu, od zachodu stopniowo zanikające. Początkowo na wschodzie i północy regionu możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 8°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Poznań   6°C         Gorzów Wlkp.     6°C        Toruń                5°C
Kalisz      5°C         Bydgoszcz            5°C        Zielona Góra    7°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże, na wschodzie regionu początkowo małe i umiarkowane. Przemieszczające się stopniowo z zachodu na wschód opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na południu i zachodzie przeważnie deszczu. Miejscami opady będą marznąć i powodować gołoledź. Temperatura maksymalna od -1°C na krańcach wschodnich do 4°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany i porywisty, południowo-wschodni, skręcający po południu na południowo-zachodni.

Warszawa   2°C          Łódź  2°C        Lublin   1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże, po południu postępujące od zachodu regionu większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady deszczu, po południu zanikające. Na wschodzie początkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Możliwe silne zamglenia. Temperatura maksymalna od 2°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w pierwszej połowie dnia miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Beskidach wiatr  porywach do 55 km/h, wieczorem słabnący. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami słabe opady śniegu, po południu zanikające. Temperatura od -3°C do -1°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, zachodni.

Wrocław   9°C     Jelenia Góra       7°C     Legnica              9°C
Opole        6°C     Katowice             3°C     Częstochowa    2°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże. Słabe opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu. Rano i wieczorem miejscami możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Strefa opadów stopniowo będzie się przemieszczać z zachodu na wschód regionu. Rano miejscami, zwłaszcza w obniżeniach terenu, wystąpią zanikające mgły początkowo ograniczające widzialność
do 200 m, mgły ponownie utworzą się wieczorem. Lokalnie w dolinach silne zamglenia i mgły ograniczające widzialność do 500 m możliwe przez cały dzień. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -1°C do 2°C, wysoko w Beskidach od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około -2°C. Temperatura maksymalna w górach wystąpi rano. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, w rejonach podgórskich w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i południowy, wieczorem słabnący. Lokalnie w dolinach rzecznych i górskich wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   1°C      Kielce  1°C      Rzeszów  0°C     Zakopane  0°C

Sobota (20 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Nad Polską rozbuduje się słaby klin wyżowy, jedynie na północnym zachodzie będzie oddziaływać zatoka niżowa. Będzie napływać ciepłe powietrze polarne morskie. Ciśnienie przeważnie bez większych zmian.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane okresami wzrastające do dużego. Rano lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 4°C na wschodzie do 9°C na zachodzie. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Gdańsk  4°C  Koszalin  5°C  Szczecin  9°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

W dzień zachmurzenie duże. Początkowo możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Miejscami silne zamglenie, lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni.

Olsztyn  2°C       Suwałki  0°C          Białystok  1°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

W dzień zachmurzenie duże. Początkowo miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 10°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, południowy.

Poznań   7°C         Gorzów Wlkp.   8°C        Toruń                  6°C
Kalisz      5°C         Bydgoszcz          6°C        Zielona Góra    10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

W dzień zachmurzenie duże lub całkowite. Początkowo na wschodzie regionu możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem i deszczu. W wielu miejscach mgły ograniczające widzialność do 200 m, miejscami mogą się utrzymywać przez cały dzień. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 5°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, południowo-zachodni i południowy.

Warszawa   2°C          Łódź  3°C        Lublin   1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

W dzień zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Wieczorem od zachodu regionu wzrost zachmurzenia do dużego. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do około 300 m, głównie początkowo, ale wieczorem będą się tworzyć także na krańcach wschodnich regionu. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie regionu do 9°C na zachodzie . Wiatr słaby, południowy. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) dalszy wzrost temperatury od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, zachodni.

Wrocław   9°C     Jelenia Góra       8°C     Legnica              9°C
Opole        6°C      Katowice            3°C     Częstochowa    3°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

W dzień zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od 0°C do 2°C, na szczytach Tatr około -2°C. Wiatr słaby, zmienny. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni.

Kraków   2°C      Kielce  2°C      Rzeszów  1°C     Zakopane  1°C

Niedziela (21 lutego)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w zasięgu klina wyżu znad Morza Czarnego, z południa i południowego zachodu będzie napływała ciepła polarna morska masa powietrza. Ciśnienie nieznacznie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na wschodzie miejscami duże. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 13°C na zachodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy

Gdańsk  3°C  Koszalin  9°C  Szczecin  12°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże. Miejscami słabe opady mżawki oraz silne zamglenia lub mgła. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowy.

Olsztyn  2°C       Suwałki  1°C          Białystok  2°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 5°C na wschodzie do 13°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Poznań   10°C         Gorzów  Wlkp.    12°C        Toruń                  7°C
Kalisz        8°C          Bydgoszcz              7°C        Zielona Góra    12°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie i południu rozpogodzenia. Miejscami mgła, lokalnie marznąca, ograniczająca widzialność do 200 m, która lokalnie może utrzymywać się do godzin okołopołudniowych. Temperatura maksymalna od 1°C na wschodzie do 8°C na zachodzie. Wiatr słaby, południowy i południowo-wschodni.

Warszawa   5°C          Łódź  8°C        Lublin   3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 7°C na wschodzie do 13°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na Przedgórzu, miejscami porywisty, południowy i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 6°C do 9°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, południowy i zachodni

Wrocław   13°C       Jelenia Góra       11°C      Legnica            12°C
Opole        13°C       Katowice               8°C     Częstochowa     9°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Rano lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura maksymalna od 3°C na wschodzie do 9°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, południowy.

Kraków   8°C      Kielce  5°C      Rzeszów  5°C     Zakopane  6°C