Przejdź do treści

19.04.2024

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 19-21.04.2024 r.

Weekend pochmurny z opadami deszczu, na północy i w górach deszczu ze śniegiem i śniegu; w sobotę na południowym wschodzie burze z opadami gradu lub krupy. Opady chwilami będą intensywne. Chłodno. Nocami spadki temperatury do –3°C i lokalnie przymrozki, w dzień od 3°C do 12°C.  Na Wybrzeżu okresami dość silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich i północnych.

Mroźny poranek na Mazowszu, 19.04.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

Mroźny poranek na Mazowszu, 19.04.2024 r. Fot. Emilia Szewczak | IMGW-PIB

PIĄTEK (19.04)

Sytuacja baryczna
Polska dostaje się pod wpływ niżu znad Morza Północnego oraz związanego z nim frontu atmosferycznego. Pozostajemy w chłodnym powietrzu pochodzenia arktycznego.
Ciśnienia spada.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, rano na wschodzie możliwy deszcz ze śniegiem. Po południu lokalnie na wschodzie regionu możliwe burze. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni skręcający na południowy i południowo-wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Gdańsk: 9°C             
Koszalin: 8°C    
Szczecin: 7°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie rano małe i umiarkowane, później wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu, lokalnie krupy śnieżnej, możliwość burzy. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich, pod koniec dnia przechodzący na zachodzie regionu na południowy.

Olsztyn: 9°C             
Suwałki: 7°C          
Białystok: 9°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, na wschodzie regionu większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na wschodzie regionu także krupy śnieżnej i tam też możliwe są lokalne burze. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, na ogół południowo-zachodni i południowy, w zasięgu burz w porywach do 60 km/h.

Poznań: 9°C   
Kalisz: 10°C        
Gorzów Wlkp.: 7°C   
Zielona Góra: 8°C           
Toruń: 10°C
Bydgoszcz: 10°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Możliwe burze z opadami krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 9°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami, zwłaszcza w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich.

Warszawa: 11°C               
Łódź: 9°C             
Lublin: 10°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na wschodzie regionu możliwy opad krupy śnieżnej i lokalne burze. W rejonach podgórskich i górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Wysoko w Sudetach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 8°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 9°C, w szczytowych partiach Sudetów od –5°C do –3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni, w czasie burz w porywach do 60 km/h. W górach wiatr silny i bardzo silny, w porywach do 75 km/h, a po południu do 85 km/h, zachodni i południowo-zachodni; powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 11°C        
Jelenia Góra: 9°C            
Legnica: 9°C
Opole: 11°C            
Katowice: 9°C        
Częstochowa: 9°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe burze z opadami krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 7°C do 10°C, na Podhalu około 6°C, wysoko w Beskidach od –3°C do 2°C, na szczytach Tatr około –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 55 km/h. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 10°C     
Kielce: 10°C     
Rzeszów: 11°C    
Zakopane: 6°C

Mazowsze, kwiecień 2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

Mazowsze, kwiecień 2024 r. Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB

SOBOTA (20.04)

Sytuacja baryczna
Niż znad Danii już w nocy przemieści się nad centralną Polskę, tylko początkowo południowo-wschodnia część kraju będzie pod wpływem klina wyżowego. Powietrze pochodzenia arktycznego przejściowo zostanie wyparte przez nieco cieplejsze polarne morskie. W nocy wahania ciśnienia, rano ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie okresami rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na wschodzie opady śniegu. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 6°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem początkowo silny, w porywach do 65 km/h, północno-wschodni i północny.

Gdańsk: 4°C             
Koszalin: 4°C           
Szczecin: 6°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Pochmurno. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, na krańcach południowych możliwe burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz około 10 mm. Temperatura maksymalna od 4°C na zachodzie do 10°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo południowy przechodzący na północno-wschodni i północny. W burzach porywy wiatru do 60 km/h.

Olsztyn: 7°C             
Suwałki: 7°C          
Białystok: 10°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, po południu na północnym zachodzie regionu większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na północy regionu rano opady deszczu ze śniegiem bądź śniegu. Na południowym wschodzie miejscami opad krupy śnieżnej i burze. Temperatura maksymalna od 4°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny, w czasie burz w porywach do 65 km/h.

Poznań: 6°C       
Kalisz: 9°C       
Gorzów Wlkp.: 7°C  
Zielona Góra: 6°C            
Toruń: 7°C
Bydgoszcz: 6°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże, na wschodzie z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, a na południu również burze. Suma opadów również w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, a w trakcie burz w porywach do 60 km/h, początkowo południowy, po południu z kierunków zmieniających się.

Warszawa: 11°C               
Łódź: 8°C             
Lublin: 11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże, pod koniec dnia na zachodzie regionu większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, głównie na wschodzie regionu, opady krupy śnieżnej i możliwe burze z gradem. W rejonach podgórskich deszcz ze śniegiem, w górach śnieg. Prognozowana wysokość opadów do około 10 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej w Sudetach do 12 cm, w Beskidach o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 7°C do 11°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 9°C, wysoko w Sudetach od –7°C do –5°C. Wiatr początkowo słaby i umiarkowany, zachodni, później umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północno-zachodni i północny, w czasie burz w porywach do 65 km/h. Na szczytach Sudetów porywy wiatru około 65 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 9°C        
Jelenia Góra: 7°C            
Legnica: 8°C
Opole: 11°C            
Katowice: 9°C        
Częstochowa: 9°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem i deszczu, wysoko w górach śniegu. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie regionu, burze z opadami krupy śnieżnej. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 6°C do 9°C, na Podhalu około 5°C, wysoko w Beskidach od –3°C do 1°C, na szczytach Tatr około –4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W rejonach burz porywy wiatru do 55 km/h. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodujący miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 10°C     
Kielce: 8°C     
Rzeszów: 12°C    
Zakopane: 5°C

NIEDZIELA (21.04)

Sytuacja baryczna
Polska będzie na skraju wyżu z centrami nad Morzem Północnym i Skandynawią, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się wpływ niżu z rejonu Morza Czarnego. Pozostaniemy w powietrzu polarnym morskim, nieco cieplejszym na południowym wschodzie. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe lub umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego. Okresami opadu śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz, postępujące od północnego wschodu. Opady przejściowo o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych.

Gdańsk: 5°C             
Koszalin: 4°C           
Szczecin: 3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże, w ciągu dnia miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, w nocy na wschodzie również deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 9°C na zachodzie do 13°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków północnych.

Olsztyn: 9°C             
Suwałki: 11°C          
Białystok: 12°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. W nocy na wschodzie oraz północy opady śniegu. W dzień przelotne opady deszczu ze śniegiem i deszczu, początkowo na północy opady śniegu. Na północy możliwy przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 3°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Poznań: 4°C   
Kalisz: 5°C            
Gorzów Wlkp.: 3°C  
Zielona Góra: 5°C            
Toruń: 7°C    
Bydgoszcz: 6°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami głównie na północy i wschodzie regionu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny.

Warszawa: 10°C               
Łódź: 7°C             
Lublin: 11°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Przelotne opady deszczu ze śniegiem; w kotlinach górskich przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Beskidach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Wrocław: 7°C        
Jelenia Góra: 5°C            
Legnica: 6°C
Opole: 6°C            
Katowice: 6°C        
Częstochowa: 6°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. W nocy w rejonach podgórskich opady śniegu i tam lokalnie możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm. Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C, w rejonach podgórskich od 2°C do 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

Zachód słońca nad Supraślą, 30.03.2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB

Zachód słońca nad Supraślą, 30.03.2024 r. Fot. Maciej Maciejewski | IMGW-PIB