Przejdź do treści

19.08.2022

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 19-21.08.2022 r.

Weekend przyniesie całe spektrum groźnych zjawisk związanych z letnią pogodą. Będzie upalnie i burzowo. Burze momentami będą bardzo gwałtowne, z ulewnym deszczem, gradem i bardzo silnym wiatrem.

Piątek (19.08)

 

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia z lokalnym ośrodkiem niżowym oraz strefą zbieżności nad zachodem kraju. Z południa będzie napływać bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie zacznie spadać.

 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów do 25 mm. Temperatura maksymalna od 23°C w rejonie Świnoujścia do 34°C w części wschodniej regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków północnych, po południu na zachodzie regionu skręcający na północny. W czasie burz porywy do 85 km/h.

 

Gdańsk  31°C 

Koszalin  31°C 

Szczecin  23°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie w drugiej połowie dnia okresami wzrastające do dużego z możliwością wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do około 20 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. W czasie burz możliwe porywy do 70 km/h.

 

Olsztyn  32°C     

Suwałki  30°C         

Białystok  31°C   

 

 

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz 25 mm, lokalnie na zachodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 30°C na wschodzie do 35°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni skręcający na południowy. Podczas burz wiatr w porywach do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h.

 

Poznań 34°C       

Gorzów Wlkp. 32°C     

Toruń 34°C

Kalisz  33°C        

Bydgoszcz 33°C       

Zielona Góra 33°C

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie małe, miejscami na zachodzie i północy umiarkowane i tam możliwe słabe przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, chwilami także porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Podczas burz wiatr w porywach do 80 km/h.

 

Warszawa 32°C        

Łódź  32°C       

Lublin 30°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami burze z opadami deszczu i gradu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 30°C na zachodzie do 34°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 29°C do 32°C, wysoko w Beskidach od 22°C do 25°C, w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura obniżająca się od 15°C do 17°C. Wiatr słaby, południowy od zachodu regionu skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie około 100 km/h. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

 

Wrocław  32°C    

Jelenia Góra 30°C    

Legnica  31°C

Opole 33°C     

Katowice 34°C    

Częstochowa 33°C

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie małe. Po południu w rejonach górskich, zwłaszcza w Tatrach oraz na zachodzie regionu, wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego oraz miejscami przelotne opady deszczu i burze z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 25 mm, lokalnie 35 mm. Temperatura maksymalna od 32°C do 35°C, na Podkarpaciu od 30°C do 33°C, od w rejonach podgórskich od 29°C do 32°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od 23°C do 26°C, w Górach Świętokrzyskich około 30°C, wysoko w Beskidach od 22°C do 25°C, na szczytach Tatr około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h. Wysoko w górach wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

 

Kraków  34°C     

Kielce  32°C     

Rzeszów  32°C    

Zakopane  29°C

 

Sobota (20.08)

 

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostanie w obszarze obniżonego ciśnienia, w bardzo ciepłym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego. Wystąpią niewielkie wahania ciśnienia.

 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana suma opadów towarzyszących burzom do 25 mm. Temperatura maksymalna od 22°C nad morzem do 29°C na południowym wschodzie regionu. Wiatr słaby zmienny, na zachodzie regionu skręcający na północny i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

 

Gdańsk  27°C 

Koszalin  23°C 

Szczecin  23°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie na wschodzie małe. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie i w centrum, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 28°C na zachodzie regionu do 31°C na wschodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych. W czasie burz porywy do około 80 km/h.

 

Olsztyn  30°C     

Suwałki  29°C         

Białystok  29°C   

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, miejscami burze. Przewidywana wysokość opadu podczas burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 27°C na krańcach wschodnich regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. Podczas burz wiatr w porywach do 70 km/h.

 

Poznań 25°C       

Gorzów Wlkp. 23°C     

Toruń 25°C

Kalisz  26°C        

Bydgoszcz 25°C       

Zielona Góra 24°C

 

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu oraz burze. Jedynie na wschodzie regionu rozpogodzenia. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 30 mm, lokalnie na zachodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 29°C do 32°C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni, skręcający na zachodzie na południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

Warszawa 31°C        

Łódź  27°C       

Lublin 30°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 35 mm na wschodzie regionu. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 29°C na wschodzie regionu, w obszarach podgórskich od 20°C do 23°C, w szczytowych partiach Sudetów spadek temperatury od 17°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W  czasie burz w porywach do 70 km/h.

 

Wrocław  25°C    

Jelenia Góra 20°C    

Legnica  24°C

Opole 28°C     

Katowice 28°C    

Częstochowa 29°C

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Przelotne opady deszczu i burze z gradem. Wysokość opadów w czasie burz miejscami do 45 mm. Temperatura maksymalna od 27°C na zachodzie do 31°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich od 25°C do 27°C, wysoko w Beskidach od 20°C do 24°C, na szczytach Tatr około 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 85 km/h.

 

Kraków  29°C     

Kielce  29°C     

Rzeszów  31°C    

Zakopane  25°C

 

 

Niedziela (21.08)

 

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska pozostawać będzie pod wpływem płytkich niżów, z którymi związana będzie pofalowana strefa frontów atmosferycznych. Na wschodzie kraju zalegać będzie gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad zachodnią połowę Polski napływać będzie nieco chłodniejsza masa powietrza zwrotnikowego. Ciśnienie będzie rosnąć.

 

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Okresami przelotne opady deszczu i burze. Temperatura maksymalna od 20°C na wschodzie do 24°C na zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

 

Gdańsk  21°C 

Koszalin  23°C 

Szczecin  24°C

 

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie przeważnie duże, na wschodzie z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie regionu do 29°C na wschodzie. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz możliwe porywy do 80 km/h.

 

Olsztyn  23°C     

Suwałki  28°C         

Białystok  29°C   

 

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północnym wschodzie regionu okresami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. 

 

Poznań 25°C       

Gorzów Wlkp. 25°C     

Toruń 24°C

Kalisz  25°C        

Bydgoszcz 24°C       

Zielona Góra 26°C

 

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie regionu do 27°C na krańcach wschodnich. Wiatr umiarkowany i porywisty, zachodni i północno-zachodni.

 

Warszawa 24°C        

Łódź  21°C       

Lublin 27°C

 

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21°C do 24°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

 

Wrocław  24°C    

Jelenia Góra 21°C    

Legnica  24°C

Opole 23°C     

Katowice 22°C    

Częstochowa 23°C

 

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, okresami umiarkowane i silne, miejscami możliwe burze. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 28°C na wschodzie regionu; w rejonach podgórskich od 19°C do 22°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.

 

Kraków  22°C     

Kielce  22°C     

Rzeszów  27°C    

Zakopane  19°C