Przejdź do treści

21.06.2024

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 21-23.06.2024 r.

W weekend w Polsce będzie burzowo, zwłaszcza w początkowej jego części. W piątek najwięcej opadów na krańcach południowo-zachodnich. W nocy z piątku na sobotę ekstremalne zjawiska, takie jak grad, trąby powietrzne czy porywy wiatru do 120 km/h, możliwe są w południowej połowie kraju. W sobotę strefa najgroźniejszych burz przesunie się na wschód. W niedzielę już zdecydowanie spokojniej, słabe opady możliwe jedynie na północy. W piątek miejscami na południu kraju temperatura może przekroczyć 30°C.

Chmura burzowa Cumulonimbus w okolicy Wadowic (woj. małopolskie), 29.05.2024 r. Fot. Rafał Jastrzębski | IMGW-PIB

Chmura burzowa Cumulonimbus w okolicy Wadowic (woj. małopolskie), 29.05.2024 r. Fot. Rafał Jastrzębski | IMGW-PIB


PIĄTEK (21.06)

Sytuacja baryczna
Polska początkowo będzie pod wpływem wyżu rozciągającego się od Bałtyku po Morze Czarne. Stopniowo od zachodu zaczniemy dostawać się w zasięg płytkiej zatoki niżowej, związanej z niżem znad Danii, przemieszczającej się na wschód. Z zachodu napłynie bardzo ciepłe i wilgotne powietrze zwrotnikowe. Ciśnienie zacznie powoli spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie po południu wzrastające do dużego i tam wieczorem możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 23°C do 27°C, nad morzem około 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.
W nocy z piątku na sobotę w regionie, zwłaszcza na zachodzie, silne burze. W ich trakcie bardzo silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 110 km/h. Dodatkowo możliwe opady dużego gradu.

Gdańsk: 23°C             
Koszalin: 24°C    
Szczecin: 27°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C. Wiatr słaby, zmienny.
W nocy z piątku na sobotę w regionie burze. W ich trakcie silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 85 km/h. Lokalnie grad.

Olsztyn: 26°C             
Suwałki: 24°C          
Białystok: 25°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, wieczorem na zachodzie regionu wzrastające do dużego i tam przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C, na południu regionu do 30°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 85 km/h.
W nocy z piątku na sobotę w regionie silne burze. W ich trakcie bardzo silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h, zwłaszcza na południu. Dodatkowo możliwe opady dużego gradu.

Poznań: 29°C   
Kalisz: 30°C        
Gorzów Wlkp.: 29°C   
Zielona Góra: 30°C           
Toruń: 28°C
Bydgoszcz: 28°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 25°C na wschodzie do 31°C na zachodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków południowych.
W nocy z piątku na sobotę silne burze, zwłaszcza na południowym zachodzie regionu. W ich trakcie ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Warszawa: 28°C               
Łódź: 29°C             
Lublin: 27°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Późnym popołudniem i wieczorem od zachodu wzrost zachmurzenia do dużego. Na Dolnym Śląsku miejscami przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad. Prognozowana suma opadu od 10 mm do 20 mm. Temperatura maksymalna od 28°C do 31°C, lokalnie 32°C, w rejonach podgórskich od 26°C do 30°C, wysoko w Beskidach od 19°C do 22°C, na szczytach Sudetów od 14°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.
W nocy z piątku na sobotę w regionie silne burze. W ich trakcie ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Wrocław: 31°C        
Jelenia Góra: 28°C            
Legnica: 30°C
Opole: 31°C            
Katowice: 31°C        
Częstochowa: 31°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe, na południu miejscami wzrastające do umiarkowanego. Po południu w górach możliwe słabe przelotne opady deszczu oraz burze. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 18°C do 21°C, na szczytach Tatr około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
W nocy z piątku na sobotę silne burze, zwłaszcza w zachodniej połowie regionu. W ich trakcie ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 120 km/h. Dodatkowo możliwe trąby powietrzne i opady dużego gradu.

Kraków: 31°C     
Kielce: 28°C     
Rzeszów: 28°C    
Zakopane: 26°C

Chmura burzowa Cumulonimbus w okolicy Pyrzowic (woj. śląskie), 02.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB

Chmura burzowa Cumulonimbus w okolicy Pyrzowic (woj. śląskie), 02.06.2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy | IMGW-PIB


SOBOTA (22.06)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu przemieszczającego się znad Danii nad Bałtyk, z towarzyszącym układem frontów atmosferycznych. W nocy początkowo będziemy w powietrzu zwrotnikowym, ale po przejściu frontu napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać, dopiero pod koniec dnia zacznie ponownie wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, na wschodzie początkowo burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 18°C na północy do 22°C na południu. Wiatr umiarkowany, porywisty, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni i południowy, szybko skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Gdańsk: 19°C             
Koszalin: 19°C           
Szczecin: 20°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 30 mm, punktowo do 40 mm. Temperatura maksymalna od 21°C w rejonie Zalewu Wiślanego do 27°C na południu Podlasia. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni i południowy, skręcający na zachodni. Podczas burz porywy wiatru do 90, lokalnie na wschodzie do 110 km/h.

Olsztyn: 22°C             
Suwałki: 24°C          
Białystok: 26°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, po południu od zachodu większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu, na północnym wschodzie początkowo burze. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 21°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy, szybko skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Poznań: 23°C       
Kalisz: 24°C       
Gorzów Wlkp.: 22°C  
Zielona Góra: 23°C            
Toruń: 22°C
Bydgoszcz: 22°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Suma opadów w czasie burz do 30 mm, zwłaszcza na wschodzie. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 29°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Warszawa: 25°C               
Łódź: 25°C             
Lublin: 26°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, po południu na zachodzie regionu miejscami rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, na wschodzie burze. Prognozowana wysokość opadów około 20 mm. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C, w rejonach podgórskich od 19°C do 23°C, wysoko w Beskidach od 16°C do 18°C, wysoko w Sudetach temperatura od 8°C do 12°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny od 30 km/h do 40 km/h, zachodni. Wiatr w czasie burz w porywach do 75 km/h.

Wrocław: 24°C        
Jelenia Góra: 21°C            
Legnica: 22°C
Opole: 24°C            
Katowice: 25°C        
Częstochowa: 24°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu oraz burze. Wysokość opadów w czasie burz do 40 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na zachodzie do 27°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 21°C do 25°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 16°C do 19°C, na szczytach Tatr około 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany, zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

Kraków: 25°C     
Kielce: 24°C     
Rzeszów: 26°C    
Zakopane: 21°C

Morze Bałtyckie w Mielnie, 12.06.2024 r. Fot. Maciej Maciejewski

Morze Bałtyckie w Mielnie, 12.06.2024 r. Fot. Maciej Maciejewski


NIEDZIELA (23.06)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem wyżu znad Atlantyku, jedynie na północy zaznaczy się początkowo wpływ zatoki niżu znad Łotwy. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie cały czas wzrastać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy regionu, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17°C na północy i nad morzem do 23°C na południu regionu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny. porywisty, nad morzem w porywach do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Gdańsk: 18°C             
Koszalin: 17°C           
Szczecin: 21°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy regionu, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C na Zachodzie do 21°C na południu Podlasia. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Olsztyn: 17°C             
Suwałki: 18°C          
Białystok: 19°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północnym wschodzie regionu, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C na północy do 23°C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.

Poznań: 22°C   
Kalisz: 22°C            
Gorzów Wlkp.: 23°C  
Zielona Góra: 23°C            
Toruń: 21°C    
Bydgoszcz: 21°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy okresami duże i tam przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C na północy do 24°C na południu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Warszawa: 22°C               
Łódź: 23°C             
Lublin: 23°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 22°C do 26°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu. Temperatura od 8°C do 10°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-zachodni.

Wrocław: 24°C        
Jelenia Góra: 22°C            
Legnica: 24°C
Opole: 24°C            
Katowice: 25°C        
Częstochowa: 24°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 23°C do 26°C, w rejonach podgórskich od 21°C do 23°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany i porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Kraków: 25°C     
Kielce: 23°C     
Rzeszów: 25°C    
Zakopane: 21°C