Przejdź do treści

22.01.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 22-24.01.2021 r.

Piątek (22 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska jest  w zasięgu głębokiego i rozległego niżu z ośrodkiem głównym nad Skandynawią i wtórnym, który znad Zatoki Biskajskiej przemieści się nad Francję. Na zachodzie w dzień zaznaczy się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Znajdujemy się w ciepłym powietrzu polarnym morskim. Spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 5°C miejscami na wschodzie do 10°C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami, zwłaszcza przed południem, dość silny i porywisty, w porywach do 55 km/h, nad morzem do 60 km/h, po południu stopniowo słabnący, południowy i południowo-zachodni.

Gdańsk  6°C  Koszalin  9°C  Szczecin  10°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie regionu możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych.

Olsztyn  5°C       Suwałki  3°C          Białystok  4°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na północy regionu przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami, głównie do południa, porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Poznań   7°C         Gorzów Wlkp.     8°C        Toruń               8°C
Kalisz      7°C         Bydgoszcz            8°C        Zielona Góra   9°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, w zachodniej połowie regionu stopniowo wzrastające dużego. Temperatura maksymalna od 3°C na północy do 8°C na południowym zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, porywisty, na Lubelszczyźnie w porywach do 60 km/h, południowy.

Warszawa   5°C          Łódź  6°C        Lublin   5°C


Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie województwa możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 10°C, miejscami około 11°C, w obszarach podgórskich od 3°C do 6°C, w rejonie oddziaływania wiatru fenowego około 8°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do około 65 km/h, południowy i południowo-zachodni. W rejonach podgórskich lokalnie wiatr dość silny, w porywach do 75 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach (powyżej 1200 m n.p.m.) możliwe słabe opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Temperatura od 0°C do 2°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław   10°C     Jelenia Góra       8°C     Legnica              8°C
Opole          9°C     Katowice             9°C     Częstochowa    7°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, na południu regionu umiarkowane i duże i tam możliwe opady deszczu. Wysoko w Tatrach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C do 9°C, w rejonach podgórskich około 3°C, a w miejscach oddziaływania wiatru halnego około 10°C. Na szczytach Beskidów od 1°C do 4°C, wysoko w Tatrach około -2°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. W rejonach podgórskich lokalnie wiatr dość silny i silny (od 35 km/h do 45 km/h), w porywach do 80 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w Beskidach wiatr silny i bardzo silny (od 40 km/h do 50 km/h), początkowo w porywach do 120 km/h, słabnący do 90 km/h, południowo-zachodni. W Tatrach wiatr silny i bardzo silny (od 45 km/h do 60 km/h), początkowo w porywach do 140 km/h, pod wieczór do 100 km/h; południowo-zachodni, powodujący zamiecie śnieżne.

Kraków   8°C      Kielce  5°C      Rzeszów  7°C     Zakopane  3°C

Sobota (23 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem płytkiego niżu, którego ośrodek przemieszczał się będzie znad Niemiec przez Wielkopolskę nad Bałtyk, wraz z układami frontów atmosferycznych. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, cieplejszej na wschodzie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie całkowite i opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na wschodzie też deszczu, chwilami o natężeniu umiarkowanym. Miejscami opady marznące powodujące gołoledź. Prognozowana suma opadów do 15 mm, miejscami na pojezierzach przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 1°C na pojezierzach do 4°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, północny i północno-wschodni, tylko na krańcach wschodnich południowo-wschodni.

Gdańsk  4°C  Koszalin  2°C  Szczecin  2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, zwłaszcza na Warmii i Mazurach. Temperatura maksymalna od 3°C do 5°C. Wiatr słaby, południowo-wschodni.

Olsztyn  5°C       Suwałki  3°C          Białystok  4°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite lub duże. Opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, na wschodzie obszaru też deszczu. Chwilami opady o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 15 mm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 2°C na zachodzie do 7°C na wschodzie obszaru. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowo-wschodni i południowy od zachodu skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Poznań   4°C         Gorzów Wlkp.   2°C        Toruń                7°C
Kalisz      6°C          Bydgoszcz         6°C        Zielona Góra    3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie obszaru rozpogodzenia. Na Ziemi Łódzkiej i Mazowszu opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, na Lubelszczyźnie w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni.

Warszawa   5°C          Łódź  6°C        Lublin   7°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie całkowite lub duże, jedynie na wschodzie obszaru na ogół pogodnie. Na zachodzie opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, miejscami deszczu. Chwilami opady o natężeniu umiarkowanym, prognozowana suma opadów do 15 mm na krańcach zachodnich, miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Lokalnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 1°C na zachodzie do 9°C na południu i wschodzie obszaru, wysoko w Sudetach od 1°C do 4°C, na szczytach Beskidów od 2°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni, od zachodu skręcający na zachodni.

Wrocław   6°C     Jelenia Góra       2°C     Legnica              5°C
Opole        9°C     Katowice            8°C      Częstochowa    7°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, wysoko w górach umiarkowane i duże. W Tatrach możliwe niewielkie opady śniegu.  Temperatura maksymalna od 5°C do 10°C, wysoko w Beskidach od 2°C do 5°C, wysoko w Tatrach -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach do 65 km/h, południowy, w górach dość silny i silny, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni.

Kraków   8°C      Kielce  8°C      Rzeszów  9°C     Zakopane  5°C

Niedziela (24 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami głównymi nad Morzem Norweskim i Irlandią oraz wtórnymi, płytkimi niżami nad Ukrainą i Finlandią. Na wschodzie kraju zaznaczy się strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z zachodu napłynie chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Miejscami opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C na pojezierzach do 4°C nad morzem.
Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.

Gdańsk  4°C  Koszalin  1°C  Szczecin  2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże i opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr słaby, zachodni.

Olsztyn  1°C       Suwałki  1°C          Białystok  3°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże, początkowo słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C.
Wiatr słaby, zachodni.

Poznań   3°C         Gorzów  Wlkp.    2°C        Toruń               2°C
Kalisz      2°C         Bydgoszcz            2°C        Zielona Góra    1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże i opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C na zachodzie do 6°C na wschodzie. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Warszawa   1°C          Łódź  1°C        Lublin   5°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże i opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w szczytowych partiach Sudetów od -8°C do -5°C, wysoko w Beskidach od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, zachodni i północno-zachodni.

Wrocław   3°C     Jelenia Góra       2°C     Legnica              3°C
Opole        1°C      Katowice            1°C     Częstochowa    1°C
   
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i okresowe opady na zachodzie śniegu i śniegu z deszczem, na wschodzie deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C na zachodzie do 6°C na wschodzie, na Podhalu około 1°C, wysoko w Tatrach od -6°C do -3°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

Kraków   2°C      Kielce  3°C      Rzeszów  6°C     Zakopane  1°C