Przejdź do treści

23.06.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 23-25.06.2023 r.

Weekend ze zróżnicowaną i w wielu regionach Polski niebezpieczną pogodą. Wystąpią opady deszczu oraz burze z gradem, także gwałtowne z ulewnymi i nawalnymi opadami deszczu oraz z silnymi porywami wiatru. Na południu jeszcze upalnie. W sobotę ochłodzi się i będzie deszczowo. Stopniowo od zachodu rozbuduje się klin wyżowy i niedziela będzie już bardziej słoneczna oraz cieplejsza.

PIĄTEK (23.06)

Sytuacja baryczna
Polska znajduje się w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych przemieści się znad Niemiec nad Wielkopolskę. Jesteśmy po wpływem ciepłego powietrza polarnego morskiego, ale stopniowo nad województwa południowe, a pod koniec dnia także południowo-wschodnie, napłynie bardzo ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Postępujące od zachodu opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Możliwe burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów do 20 mm. Temperatura maksymalna od 21°C do 24°C, nad morzem około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w godzinach południowych okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, wschodni i północno-wschodni, po południu skręcający na północny. W czasie burz wiatr porywisty, na południowym zachodzie regionu w porywach do 70 km/h.

Gdańsk: 23°C             
Koszalin: 20°C    
Szczecin: 19°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz lokalne burze, głównie na południu i zachodzie regionu. Wysokość opadów, zwłaszcza w czasie burz, lokalnie do około 15 mm. Temperatura maksymalna od 21°C na północnym zachodzie do 28°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz możliwe porywy wiatru do około 65 km/h.

Olsztyn: 24°C             
Suwałki: 25°C          
Białystok: 26°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz przelotne opady deszczu. Miejscami burze, zwłaszcza na południu i wschodzie, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm, lokalnie na południowym wschodzie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 20°C na zachodzie do 26°C na wschodzie regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, południowy i południowo-zachodni, po południu północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Poznań: 25°C   
Kalisz: 26°C        
Gorzów Wlkp.: 21°C   
Zielona Góra: 22°C           
Toruń: 26°C
Bydgoszcz: 26°C   

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu oraz burze, miejscami grad. Prognozowana suma opadów do 30 mm, lokalnie do 40 mm, zwłaszcza na południu i w centrum regionu. Temperatura maksymalna od 25°C na północy do 30°C lokalnie na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, na zachodzie skręcający na kierunki południowe i zachodnie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Warszawa: 28°C               
Łódź: 27°C             
Lublin: 28°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów do 35 mm, na obszarach podgórskich Sudetów lokalnie do 45 mm, na wschodzie regionu do 55 mm. Temperatura maksymalna od 21°C na zachodzie do 28°C na wschodzie regionu, w rejonach podgórskich Beskidów od 25°C do 27°C, wysoko w Beskidach od 17°C do 21°C. Wiatr umiarkowany, jedynie początkowo na wschodzie słaby, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Wysoko w Beskidach wiatr dość silny w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni, skręcający na północno-zachodni. W czasie burz w porywach do 85 km/h, na wschodzie regionu lokalnie do 100 km/h. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu i burze. Miejscami grad. Prognozowana wysokość opadów od 20 mm do 30 mm, lokalnie 45 mm. Spadek temperatury od 16°C do 11°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni.

Wrocław: 27°C        
Jelenia Góra: 21°C            
Legnica: 24°C
Opole: 27°C            
Katowice: 27°C        
Częstochowa: 27°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Po południu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Suma opadów w czasie burzy do 40 mm, lokalnie 50 mm. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, w rejonach podgórskich od 25°C do 28°C, wysoko w Beskidach i na szczytach Bieszczadów od 18°C do 22°C, na szczytach Tatr około 16°C. Wiatr początkowo słaby, południowo-wschodni, później umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków zachodnich, na wschodzie z kierunków południowych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, południowo-zachodni, skręcający na zachodzie na północno-zachodni. W czasie burzy porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

Kraków: 29°C     
Kielce: 29°C     
Rzeszów: 30°C    
Zakopane: 26°C

SOBOTA (24.06)

Sytuacja baryczna
Polska Wschodnia będzie w zasięgu niżu, który wraz z układem frontów atmosferycznych stopniowo odsunie się na wschód nad pogranicze Białorusi i Ukrainy. Od zachodu rozbuduje się klin wyżowy. Z północnego zachodu zacznie napływać coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przed południem lokalnie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna do 20°C do 23°C, nad morzem około 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-zachodni.

Gdańsk: 21°C             
Koszalin: 20°C           
Szczecin: 22°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Olsztyn: 22°C             
Suwałki: 22°C          
Białystok: 20°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 20°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań: 23°C       
Kalisz: 20°C       
Gorzów Wlkp.: 22°C  
Zielona Góra: 24°C            
Toruń: 21°C
Bydgoszcz: 21°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu oraz możliwe słabe burze. Prognozowana wysokość opadu lokalnie do 10 mm. Temperatura maksymalna od 17°C lokalnie na południu do 23°C na północy. Wiatr przeważnie umiarkowany, pod wieczór słabnący, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Warszawa: 20°C               
Łódź: 20°C             
Lublin: 18°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 23°C. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady deszczu. Temperatura od 5°C do 7°C. Wiatr bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, północno-zachodni.

Wrocław: 23°C        
Jelenia Góra: 22°C            
Legnica: 22°C
Opole:   21°C            
Katowice: 20°C        
Częstochowa: 21°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, po południu postępujące od północnego-zachodu większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 16°C do 20°C, w rejonach podgórskich od 15°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 13°C, na szczytach Tatr około 7°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni.

Kraków: 20°C     
Kielce: 18°C     
Rzeszów: 18°C    
Zakopane: 15°C

NIEDZIELA (25.06)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, w ciepłej masie powietrza polarnego morskiego. Ciśnienie będzie się wahać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie przeważnie małe. Temperatura maksymalna od 24°C do 27°C, nad samym morzem od 19°C do 22°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, z kierunków północnych.

Gdańsk: 26°C             
Koszalin: 25°C           
Szczecin: 27°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, z kierunków północnych.

Olsztyn: 25°C             
Suwałki: 24°C          
Białystok: 25°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 26°C do 29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

Poznań: 28°C   
Kalisz: 28°C            
Gorzów Wlkp.: 28°C  
Zielona Góra: 28°C            
Toruń: 26°C    
Bydgoszcz: 26°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Na południu słabe, zanikające opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C na południowym wschodzie do 27°C na północy. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i północny.

Warszawa 26°C               
Łódź 26°C             
Lublin 23°C