Przejdź do treści

24.02.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 24-26.02.2023 r.

W weekend Polska znajdzie się w zasięgu aktywnego niżu, przemieszczającego się znad Bałtyku nad Litwę i dalej na północny wschód kontynentu. W górach spodziewamy się intensywnych opadów śniegu, choć na nizinach również spadnie do kilku centymetrów białego puchu. Warunki na drogach będą trudne, w wielu miejscach wystąpi oblodzenie nawierzchni, będzie ślisko.

PIĄTEK (24 LUTEGO)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu płytkiego niżu znad Skandynawii. W nocy z zachodu na wschód będzie przemieszczał się front okluzji, a po południu do Pomorza Zachodniego dotrze kolejny front okluzji , który skieruje się w głąb kraju. Z zachodu napłynie powietrze polarne morskie, początkowo cieplejsze, w dzień coraz chłodniejsze. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże, lokalnie większe przejaśnienia. Miejscami przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Gdańsk: 3°C
Koszalin: 3°C
Szczecin: 3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Olsztyn: 5°C
Suwałki: 3°C
Białystok: 5°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na północy również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3°C na północy do 7°C na południu regionu. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Poznań: 5°C
Gorzów Wlkp.: 4°C
Toruń: 5°C
Kalisz: 6°C
Bydgoszcz: 5°C
Zielona Góra: 6°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże, po południu miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu, na północy i zachodzie możliwy też deszcz ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Warszawa: 7°C
Łódź: 7°C
Lublin: 6°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na wschodzie lokalne rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu, po południu powyżej 700 m n.p.m. przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg, wysoko w Sudetach oraz w Beskidach powyżej 1200 m n.p.m. śnieg. Temperatura maksymalna od 6°C do 10°C, na Przedgórzu Sudeckim od 6°C do 8°C, w szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) od –3°C do –1°C, na terenach podgórskich Beskidów od 4°C do 6°C, wysoko w Beskidach od 0°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach podgórskich Beskidów w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich, na wschodzie regionu także południowy. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 8°C
Jelenia Góra: 7°C
Legnica: 7°C
Opole: 8°C
Katowice: 8°C
Częstochowa: 7°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, po południu większe przejaśnienia i lokalne rozpogodzenia. Opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach powyżej 1200 m n.p.m. opady śniegu. Miejscami w górach przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 5°C do 9°C, w rejonach podgórskich od 4°C do 6°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów od 0°C do 3°C, na szczytach Tatr około –3°C. Wiatr na ogół umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach podgórskich w porywach do 55 km/h, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach wiatr silny, okresami bardzo silny (od 45 km/h do 60 km/h), w Bieszczadach w porywach do 70 km/h, w Tatrach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni, lokalnie powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 9°C
Kielce: 7°C
Rzeszów: 6°C
Zakopane: 4°C

SOBOTA (25 LUTEGO)

Sytuacja baryczna
Będziemy w zasięgu niżu wędrującego znad Bałtyku na wschód, nad Rosję. Na północy kraju zaznaczy się front okluzji. Z północnego zachodu będzie napływało coraz chłodniejsze powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Okresami przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w powiatach nadmorskich w porywach do 70 km/h, północny. Silny wiatr lokalnie powodować będzie zawieje śnieżne.

Gdańsk: 1°C
Koszalin: 1°C
Szczecin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Olsztyn: 3°C
Suwałki: 1°C
Białystok: 2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 0-1°C na północy do 2-3°C na pozostałym obszarze regionu. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, zachodni skręcający na północny. Silny wiatr lokalnie powodować będzie zawieje śnieżne.

Poznań: 2°C
Gorzów Wlkp.: 2°C
Toruń: 3°C
Kalisz: 2°C
Bydgoszcz: 2°C
Zielona Góra: 2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna od 1°C na północy do 6°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

Warszawa: 4°C
Łódź: 2°C
Lublin: 5°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej, od północy regionu przechodzące w śnieg; możliwe lokalne burze. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu i przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 3°C, wysoko w Beskidach od –5°C do
–2°C, na szczytach Sudetów od –11°C do –9°C. W górach temperatura maksymalna wystąpi rano, później spadek temperatury o około 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr dość silny i silny, okresami bardzo silny (od 35 km/h do 50 km/h), w Sudetach bardzo silny (od 55 km/h do 70 km/h), w porywach w górach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 3°C
Jelenia Góra: 1°C
Legnica: 3°C
Opole: 4°C
Katowice: 3°C
Częstochowa: 3°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe burze. W rejonach podgórskich i w górach opady śniegu, przyrost pokrywy śnieżnej o 5-10 cm. Temperatura maksymalna od 3°C do 6°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C, wysoko w Beskidach od –5°C do –2°C, na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od –2°C do 0°C, na szczytach Tatr około –8°C. W górach temperatura maksymalna wystąpi rano, później spadek temperatury o około 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny (od 45 km/h do 60 km/h), w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 5°C
Kielce: 4°C
Rzeszów: 5°C
Zakopane: 1°C

NIEDZIELA (26 LUTEGO)

Sytuacja baryczna
Polska początkowo będzie jeszcze na skraju niżu odsuwającego się na północny wschód kontynentu. Stopniowo w ciągu dnia od zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Wysp Brytyjskich. Będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego
Zachmurzenie duże. Miejscami przelotne opady śniegu, a nad morzem również deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, nad morzem do 60 km/h, północny.
Gdańsk: 3°C
Koszalin: 3°C
Szczecin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych.
Olsztyn: 1°C
Suwałki: –1°C
Białystok: 0°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północny.

Poznań: 3°C
Gorzów Wlkp.: 3°C
Toruń: 3°C
Kalisz: 3°C
Bydgoszcz: 3°C
Zielona Góra: 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego
Zachmurzenie duże i całkowite, pod wieczór większe przejaśnienia. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C. Nad ranem w wielu miejscach ślisko. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni skręcający na północny.

Warszawa: 1°C
Łódź: 1°C
Lublin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od –1°C do 2°C, w rejonach podgórskich od –5°C do –2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura od –12°C do –10°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, z kierunków północnych, powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 2°C
Jelenia Góra: 2°C
Legnica: 2°C
Opole: 2°C
Katowice: 2°C
Częstochowa: 1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C, w rejonach podgórskich od –2°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i północny.

Kraków: 2°
Kielce: 1°C
Rzeszów: 1°C
Zakopane: –1°C