Przejdź do treści

24.11.2023

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 24-26.11.2023 r.

W najbliższych dniach pogodę w Polsce będą kształtować niże znad wschodniej Europy. Z północy będzie napływać powietrze pochodzenia arktycznego. Zrobi się chłodniej, a temperatura na przeważającym obszarze kraju w ciągu dnia pozostawać będzie w granicach 0°C, 1°C. Miejscami pojawiać się będą przelotne opady śniegu. Najintensywniejsze opady wystąpią na Pomorzu, Warmii oraz w górach. Na północy kraju szacowany przyrost pokrywy śnieżnej za cały okres od piątku do niedzieli może wynieść około 25 cm, a w Sudetach nawet około 50 cm. Możliwe są burze. W piątek utrzyma się silny wiatr, w porywach do około 65 km/h, a nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat początkowo porywy mogą osiągać około 90 km/h. Od soboty wiatr wyraźnie osłabnie, ale nadal w całym kraju będzie porywisty.
 

​​​​​​​Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB
Fot. Jan Szymankiewicz | IMGW-PIB


PIĄTEK (24.11)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska będzie pod wpływem niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad Estonii nad zachodnią Rosję; z centrum na południe kraju będzie przesuwał się chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać z północnego zachodu chłodniejsze powietrze polarne morskie. 
Ciśnienie będzie się wahać lub jeszcze nieznacznie spadać.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 2°C do 5°C.  Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, nad morzem do 90 km/h, powoli słabnący, zachodni i północno-zachodni.

Gdańsk: 4°C             
Koszalin: 4°C    
Szczecin: 3°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej. Możliwe burze. Miejscami wysokość opadów do około 10 mm. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C wystąpi około południa, później stopniowy spadek temperatury do -2°C, 0°C wieczorem, miejscami powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach, zwłaszcza w czasie burz, do 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Olsztyn: 3°C             
Suwałki: 2°C          
Białystok: 3°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu lub krupy śnieżnej. Możliwe krótkotrwałe burze. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach do 65 km/h, po południu powoli słabnący, zachodni i północno-zachodni.

Poznań: 4°C   
Kalisz: 4°C        
Gorzów Wlkp.: 4°C   
Zielona Góra: 4°C           
Toruń: 3°C
Bydgoszcz: 3°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w opady śniegu. Miejscami możliwe burze z krupą śnieżną. Na północy regionu przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h - najsilniejszy w pierwszej połowie dnia, zachodni.

Warszawa: 4°C               
Łódź: 3°C             
Lublin: 4°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe burze, z opadami krupy śnieżnej. Suma opadów na południu regionu do 15 mm, w górach przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o 5 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od -3°C do -1°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano, potem spadek o około 4°C. Spadek temperatury poniżej 0°C może powodować miejscami zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny w porywach do 70 km/h, stopniowo słabnący do umiarkowanego, porywistego, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich wiatr początkowo dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h) w porywach do 95 km/h, słabnący, do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 70 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, po południu umiarkowany i dość silny, w porywach do80 km/h, z kierunków zachodnich, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 4°C        
Jelenia Góra: 1°C            
Legnica: 3°C
Opole:   3°C            
Katowice: 4°C        
Częstochowa: 3°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Możliwe burze, z opadami krupy śnieżnej. Suma opadów na południu regionu wyniesie do 10 mm, w górach przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie o około 10 cm. Temperatura maksymalna od 2°C do 4°C, w rejonach podgórskich od 1°C do 3°C, wysoko w Beskidach od -3°C do -1°C, wysoko w Tatrach około -6°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano, potem spadek o około 4°C. Spadek temperatury poniżej 0°C może powodować miejscami zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników. Wiatr początkowo umiarkowany i dość silny w porywach do 70 km/h, stopniowo słabnący do umiarkowanego, porywistego, z kierunków zachodnich. W rejonach podgórskich wiatr początkowo dość silny i silny (od 30 km/h do 45 km/h) w porywach do 95 km/h, słabnący, do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 60 km/h, zachodni. Wysoko w górach wiatr początkowo silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, słabnący, stopniowo do umiarkowanego i dość silnego, w porywach do 95 km/h, z kierunków zachodnich, będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 4°C     
Kielce: 3°C     
Rzeszów: 4°C    
Zakopane: 1°C
 

Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB
Fot. Grzegorz Walijewski| IMGW-PIB


SOBOTA (25.11)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie w zasięgu niżu z ośrodkami nad zachodnią Rosją i krajami bałtyckimi. Z północy będzie napływać jeszcze chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Ciśnienie w nocy będzie się wahać, w dzień zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie w rejonie Zatoki Pomorskiej możliwe burze. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, nad morzem 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni.

Gdańsk: 3°C             
Koszalin: 2°C           
Szczecin: 2°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Na północnym zachodzie opady okresami o natężeniu umiarkowanym i tutaj lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 cm. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników śliskie.

Olsztyn: 1°C             
Suwałki: -1°C          
Białystok: 0°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Poznań: 2°C       
Kalisz: 2°C       
Gorzów Wlkp.: 2°C  
Zielona Góra: 2°C            
Toruń: 2°C
Bydgoszcz: 2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Na północy regionu przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.

Warszawa: 1°C               
Łódź: 0°C             
Lublin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany,  okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) przelotne opady śniegu. Temperatura od -11°C do -9°C. Wiatr silny, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-zachodni; powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Wrocław: 1°C        
Jelenia Góra: -1°C            
Legnica: 0°C
Opole:   1°C            
Katowice: 0°C        
Częstochowa: -1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Na południu regionu przyrost pokrywy śnieżnej lokalnie do około 8 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od -4°C do -2°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów i Beskidu Niskiego od -6°C do -4°C, wysoko w Tatrach około -11°C. Temperatura maksymalna wystąpi rano, w ciągu dnia  spadek o około 2°C. Wiatr  słaby i umiarkowany, porywisty, północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni.

Kraków: 0°C     
Kielce: -1°C     
Rzeszów: 0°C    
Zakopane: -3°C


NIEDZIELA (26.11)

Sytuacja baryczna dla Polski
Polska pozostanie w zasięgu głębokiego niżu z rejonu Morza Czarnego. Nadal z północy napływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady śniegu i śniegu z deszczem. Miejscami, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej, opady o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 0°C do 3°C, w rejonie Półwyspu Helskiego około 4°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, północno-zachodni i północy.

Gdańsk: 2°C             
Koszalin: 1°C           
Szczecin: 1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu, głównie przelotne. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Olsztyn: -1°C             
Suwałki: -2°C          
Białystok: -2°C

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego 
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Poznań: 0°C   
Kalisz: 0°C            
Gorzów Wlkp.: 1°C  
Zielona Góra: 1°C            
Toruń: 2°C    
Bydgoszcz: 2°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego 
Zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Warszawa 0°C               
Łódź -1°C             
Lublin -1°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego
Zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami, zwłaszcza na południu i wschodzie regionu, przejściowo duże i tam słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami słabe opady śniegu. Temperatura od -12°C do -10°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni; miejscami powodować będzie zamiecie śnieżne.

Wrocław: 0°C        
Jelenia Góra: -2°C            
Legnica: 0°C
Opole:   0°C            
Katowice: -1°C        
Częstochowa: -1°C

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 1°C, w rejonach podgórskich około -5°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Kraków: 0°C     
Kielce: -1°C     
Rzeszów: 1°C    
Zakopane: -5°C

 

Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB
Fot. Izabela Adrian | IMGW-PIB