Przejdź do treści

29.01.2021

Synoptyczna prognoza pogody na weekend 29-31.01.2021 r.

Piątek (29 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska znajduje się w zasięgu niżu, którego ośrodek znad Zatoki Gdańskiej przemieścił się nad Litwę i Łotwę, a związany z nim pofalowany front atmosferyczny przemieścił się na południe kraju. Będziemy w powietrzu polarnym morskim. Spadek ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami też rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na wschodzie regionu, opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu i deszczu ze śniegiem. Przyrost pokrywy śnieżnej miejscami około 5 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, północno-zachodni i północny.

Gdańsk 1°C  Koszalin 1°C  Szczecin 1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C miejscami na wschodzie do 0°C na zachodzie regionu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni, powodujący lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Olsztyn  -1°C       Suwałki  -2°C          Białystok  -2°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami w pierwszej części dnia. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 1°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, jedynie początkowo okresami umiarkowany i zachodni.

Poznań 1°C         Gorzów Wlkp. 1°C        Toruń             0°C
Kalisz    0°C         Bydgoszcz        0°C        Zielona Góra 1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Lokalnie możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa   -1°C          Łódź  -1°C        Lublin   -3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże, początkowo większe przejaśnienia. Po południu opady śniegu, na obszarze poniżej 600 m n.p.m. wieczorem również deszczu ze śniegiem oraz możliwy deszcz marznący, powodujący gołoledź. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od -2°C do 2°C. Wiatr słaby, zmienny. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) opady śniegu. Spadek temperatury od około -7°C do około -3°C. Wiatr dość silny i silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, będzie powodował zawieje śnieżne.

Wrocław  1°C     Jelenia Góra  0°C      Legnica            1°C
Opole       1°C     Katowice        0°C      Częstochowa -1°C    
 
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże, rano w rejonach górskich zanikające opady śniegu. Po południu stopniowy wzrost zachmurzenia do całkowitego i wkraczające od południowego zachodu opady śniegu, na południu i zachodzie regionu przechodzące w deszcz ze śniegiem i tam przejściowo możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura maksymalna od -3°C na północy do 1°C na południu, na Podhalu około -1°C, na szczytach Tatr około -5°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny.

Kraków 1°C      Kielce -3°C      Rzeszów -1°C     Zakopane 1°C

Sobota (30 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Na północnym wschodzie kraju oddziaływał będzie niż znad Estonii, a na północny zachód sięgnie klin wyżu z rejonu Islandii. Na południu kraju zalegać będzie pofalowany front atmosferyczny wraz z płytkim niżem, przemieszczającym się z zachodu na wschód. Pozostaniemy w chłodnym powietrzu polarnym morskim. Ciśnienie będzie się wahać.  

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a po południu także rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu, po południu zanikające. Przyrost pokrywy śnieżnej gdzieniegdzie, zwłaszcza w południowych powiatach, o około 5 cm. Rano lokalnie mgła marznąca ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od -3°C w głębi lądu do 1°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, północno-zachodni i północny.

Gdańsk  0°C  Koszalin  0°C  Szczecin  1°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady śniegu. Rano na południu i w centrum regionu możliwa mgła osadzająca szadź i ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od  3°C do -1°C. Wiatr przeważnie słaby, północno-zachodni.

Olsztyn  -1°C       Suwałki  -3°C          Białystok  -2°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady śniegu, na południu regionu miejscami o natężeniu umiarkowanym. Na drogach ślisko. Temperatura maksymalna od -2°C na północy do 1°C na południu. Wiatr słaby, zmienny z przewagą zachodniego.

Poznań   0°C         Gorzów Wlkp.   0°C        Toruń              -1°C
Kalisz      0°C         Bydgoszcz         -1°C        Zielona Góra   1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie całkowite. Opady śniegu, miejscami, głównie na południu regionu, przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Rano na północy i wschodzie silne zamglenia oraz lokalnie marznące mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna przeważnie od -3°C do 0°C, na Roztoczu do około 1°C. Wiatr słaby, zmienny przechodzący w kierunki północne. Na południu regionu pod koniec dnia wiatr może wzmagać się do umiarkowanego i porywistego, powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

Warszawa   -1°C          Łódź  -1°C        Lublin   -2°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże, okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a miejscami, główna na wschodzie i południu, także deszczu marznącego powodującego gołoledź. Wysoko w górach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna od -1°C do 2°C, na Górnym Śląsku miejscami do 4°C, ale tam też po południu szybki spadek temperatury powietrza i ślisko! W szczytowych partiach Sudetów temperatura od -10°C do -7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich, w szczytowych partiach Sudetów wiatr dość silny i silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, będzie powodował zawieje śnieżne.

Wrocław   1°C     Jelenia Góra       1°C     Legnica              0°C
Opole        1°C     Katowice            4°C     Częstochowa     0°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm a wysoko w górach o 7 cm. Przejściowo możliwe opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna: w woj. małopolskim od 1°C do 4°C, wysoko w Tatrach około -6°C, w woj. świętokrzyskim i podkarpackim od -3°C do 2°C. Uwaga – w południowej połowie regionu po południu szybki spadek temperatury powietrza, drogi będą śliskie! Wiatr umiarkowany, chwilami porywisty, zachodni, po południu północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach w Beskidach do 70 km/h, w Tatrach do 90 km/h, zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków   4°C      Kielce  -3°C      Rzeszów  1°C     Zakopane  1°C

Niedziela (31 stycznia)

Sytuacja baryczna dla Polski

Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia pomiędzy niżem znad Bałkanów, a niżem znad północno-zachodniej Rosji. Napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego

Zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy, zwłaszcza w pasie nadmorskim, okresami duże i tam przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C, nad morzem około 1°C. Wiatr słaby, w pasie nadmorskim umiarkowany, północno-zachodni.

Gdańsk  -1°C  Koszalin  0°C  Szczecin  0°C

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni.

Olsztyn  -2°C       Suwałki  -2°C          Białystok  -3°C    

Prognoza pogody dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na północy możliwe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni.

Poznań   -2°C         Gorzów  Wlkp.    -1°C        Toruń   -2°C
Kalisz      -2°C         Bydgoszcz            -2°C        Zielona Góra    -1°C

Prognoza pogody dla województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Warszawa   -2°C          Łódź  -2°C        Lublin   -3°C

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby, przeważnie południowo-wschodni.

Wrocław   0°C     Jelenia Góra       -2°C      Legnica                0°C
Opole        0°C     Katowice             -1°C      Częstochowa     -1°C
    
Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego

Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura maksymalna od -4°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się.

Kraków   -2°C      Kielce  -2°C      Rzeszów  -3°C     Zakopane  -4°C