Przejdź do treści

20.02.2021

Sytuacja hydrologiczna na Wiśle poniżej ujścia Narwi 20.02.2021

Sytuacja hydrologiczna w rejonie Włocławka jest bardzo trudna. Wciąż utrzymują się zjawiska lodowe, które powodują znaczne podpiętrzanie się stanów wody. W Wyszogrodzie i Kępie Polskiej przekroczony jest stan alarmowy, w Wyszogrodzie aż o 40 cm. Kolejne dni niestety nie przyniosą poprawy.

Poza trwającym zatorem dodatkowym zagrożeniem będzie spływ wód roztopowych z górnych części dorzecza. Według modeli hydrodynamicznych możliwy jest wzrost przepływu wody poniżej ujścia Narwi do ok. 1100 m3/s.

Spływ tak dużych ilości wody może podbijać zalegający lód i powodować silne wzrosty stanów wody ze względu na opór jaki utrzymująca się strefa piętrzeń i podbitek postawi rosnącemu przepływowi wody. Dodatkowo napływ kry z pękającej wyżej pokrywy lodowej może powodować kolejne zatory lodowe, a wówczas wzrosty stanów wody będą jeszcze większe. Przekroczenia stanów alarmowych na odcinku Wyszogród - Płock będą wówczas znaczne.

Korzystnym scenariuszem będzie sytuacja jeśli wzrost temperatury powietrza będzie odpowiednio wysoki aby osłabić strukturę lodu. Podbijanie lodu przez wodę w takim przypadku będzie powodowało jego pękanie i w miarę swobodne przemieszczanie się kry. Ale i w tym optymistycznym scenariuszu należy spodziewać się wzrostów lub wahań stanów wody. 

Trudna sytuacja panuje na większości rzek w Polsce. Wysoka temperatura powoduje szybkie topnienie pokrywy śnieżnej i spływ wód roztopowych co sprzyja dużym wzrostom stanów wody. Ponadto nie tylko na Wiśle, ale również w wielu innych miejscach gdzie jest znaczna pokrywa lodowa mogą tworzyć się zatory, które będą podpiętrzać stany wody, tak jak ma to miejsce na przykład na dolnej Odrze, gdzie również w Widuchowej mamy przekroczony stan alarmowy.

Nasze ekipy terenowe są wszędzie tam gdzie coś się dzieje. Mierzą stany wody i przepływy,  obserwują zjawiska lodowe i sprawdzają sytuację na rzekach. W przypadku gdy sytuacja jest niekorzystna – na przykład tworzą się zatory lub stany wody niepokojąco rosną, informują o tym natychmiast synoptyków hydrologów, którzy odpowiednio reagują wydając prognozy i ostrzeżenia hydrologiczne.

Najbliższe dni w hydrologii będą bardzo dynamiczne, więc zapraszamy do śledzenie prognoz i ostrzeżeń na stronie https://hydro.imgw.pl/.