Przejdź do treści

01.09.2021

Sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna – podsumowanie i prognoza

Po dłuższym, deszczowym okresie, dzisiaj opadów spodziewamy się jedynie miejscami na wschodzie i południowym wschodzie. Najwięcej deszczu spadnie w Karpatach, gdzie początkowo mogą to być opady o natężeniu umiarkowanym, które w ciągu dnia będą zanikać – najpierw w województwie śląskim, a w godzinach popołudniowych w województwie małopolskim, gdzie obowiązują jeszcze ostrzeżenia 3 stopnia o intensywnych opadach deszczu.

Kolejne dni i początek przyszłego tygodnia będą zdecydowanie bardziej suche, a słabe, przelotne opady deszczu będą możliwe jedynie lokalnie. Pojawią się rozpogodzenia. Będzie cieplej, nawet powyżej 20°C na zachodzie kraju. Od niedzieli chłodniej – temperatury maksymalna wyniesie
16-20°C.

Sytuacja hydrologiczna
Minionej doby ponownie wystąpiły bardzo wysokie sumy opadów deszczu, nawet ponad 100 mm. Najtrudniejsza sytuacja panuje na rzekach województwa śląskiego i małopolskiego, gdzie notujemy wysokie stany wody, a na większości wodowskazów przekroczone są stany ostrzegawcze lub alarmowe. Najwyższe dobowe wzrosty stanów wody wyniosły 319 cm na stacji Drogomyśl na Wiśle i 317 cm w Krzyżanowicach na Odrze.

Nadal obowiązują ostrzeżenia 2 i 3 stopnia w województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, śląskim, lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim. Dziś o godz. 8:00 zanotowano następujące przekroczenia:
•    stanu alarmowego na:
- 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły (maksymalnie o 82 cm w Radziszowie na Skawince);
- 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu  Odry (maksymalnie o 24 cm w Grabówce na Bierawce);
- 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Dunaju (maksymalnie o 39 cm na stacji Jabłonka-Piekielnik na rzece Piekielnik).
•    stanu ostrzegawczego na:
- 59 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły;
- 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Prognoza hydrologiczna
Brak opadów w najbliższych dniach przyniesie stopniową poprawę sytuacji hydrologicznej, chociaż w niektórych zlewniach warunki mogą stabilizować się powoli.

Dziś niebezpiecznie będzie jeszcze w południowych częściach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego (zlewnia górnej Odry i prawostronne dopływy górnej Wisły), gdzie opady dochodzące do 20-25 mm mogą powodować dalsze wzrosty stanów wody oraz kolejne przekroczenia stanów umownych i podtopienia. Poziom wód może rosnąć również w zlewni górnej Wisły, lewostronnych dopływach środkowej Wisły, zlewni górnej i środkowej Odry ze względu na spływ wód opadowych.
Wahania stanów wody mogą utrzymywać się również na pozostałych rzekach.

Na Wiśle kulminację wezbrania obserwuje się obecnie na stacjach w województwie śląskim, gdzie przekroczone są stany alarmowe, ale jeszcze dziś fala dotrze do Jawiszowic, a w nocy do Bierunia Nowego. Według prognoz na stacjach poniżej Jawiszowic stany wody przekroczą stany ostrzegawcze. Rosnąć będą również stany wody na górnej Odrze. Obecnie kulminację obserwuje się w Krzyżanowicach; jeszcze dziś osiągnie ona Racibórz-Miedonię. Na Odrze wezbranie będzie osiągać strefę wody wysokiej, lokalnie zostaną przekroczone stany ostrzegawcze, w Krzyżanowicach stan wody może wzrosnąć jeszcze do stanu alarmowego.