Przejdź do treści

15.06.2020

TRANSGEA – Żyj z klimatem, to może być proste

Rozpoczyna się kampania podsumowująca projekt „TRANSGEA – Transgraniczna współpraca w zakresie lokalnych działań adaptacyjnych do zmian klimatu”.

Przez dwa tygodnie, od 15 czerwca br., prezentować będziemy wyniki i produkty projektu TRANSGEA. Główną rolę odegrał w nim IMGW-PIB, a realizowany był w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 na terenie pogranicza polsko-saksońskiego.

Każdy z nas odczuwa skutki zmian klimatu. Zjawiska ekstremalne – burze, wiatry, ekstremalne temperatury, brak opadów deszczu pojawiają się częściej i są gwałtowniejsze i mają na nas duży wpływ. Jednym z kluczowych elementów projektu TRANSGEA była analiza sposobów i możliwości podejmowania działań adaptacyjnych, w tym niskobudżetowych – mikroadaptacji, które mogą poprawić bezpieczeństwo mieszkańców obszaru pogranicza polsko-saksońskiego.

Analiza posłużyła do opracowania tez:

* Tendencje zmian wskaźników klimatycznych potwierdzają zachodzącą obecnie zmianę klimatu, jak również wzrost zagrożeń spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi;

* Klimat pogranicza polsko-saksońskiego ociepla się i w przyszłości będzie ulegał dalszym modyfikacjom.

* Wszyscy odczuwamy zmianę klimatu, więc musimy starać się zaadoptować do nowych warunków.

* Szereg działań, które mają ograniczyć zmianę klimatu, zostały już na całym świecie zainicjowane. Należy je jednak zintensyfikować i przyspieszyć.

* Mikroadptacje są w zasięgu każdego z nas, skorzystaj z naszego doświadczenia.

* Każdy z nas może mieć swój wkład w łagodzenie zmiany klimatu – skorzystaj z naszych prostych i sprawdzonych propozycji.

Kampania ma w szczególności trafić do trzech grup: młodzieży szkolnej, seniorów i administracji samorządowej. Materiały informacyjne projektu TRANSGEA są bezpłatne i dostępne są w formie elektronicznej na stronie www.transgea.eu. Znajdują się tu broszury, poradniki, foldery, filmy do pobrania. Są też informacje o wystawach, ścieżkach edukacyjnych czy mikroadaptacjach z obszaru objętego wsparciem.

Projekt TRANSGEA realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska-Saksonia. W projekcie Partnerem Wiodącym jest IMGW-PIB, a współpartnerami: GÜSA e.V., SAPOS gemeinnützige GmbH, Fundacja Ekologiczna Zielona Akcja, Fundacja Natura Polska.