Przejdź do treści

26.07.2021

Upał i burze – komentarz synoptyka

Nadchodzący tydzień zapowiada się bardziej dynamicznie niż ten poprzedni. Czeka nas powrót upału oraz burz. Wysoka temperatura powietrza zostanie z nami co najmniej do piątku. Najcieplej będzie na wschodzie i południu, nawet do około 31°C. Nieco chłodniej będzie na zachodzie, ale i tutaj w najcieplejszym momentach temperatura zbliży się do 30°C.

Wraz z wysoką temperaturą wrócą także burze – pierwsze możliwe będą już w niedzielę, ale będą nieliczne i bardzo lokalne. Więcej burz możliwych będzie w kolejnych dniach, do tego możliwe będą na przeważającym obszarze kraju, jednak ponownie rzadziej powinny się tworzyć na zachodzie kraju. Burzom miejscami będą mogły towarzyszyć gwałtowne zjawiska: ulewne opady deszczu, silny wiatr oraz opady większego gradu. Szczególnie intensywne zjawiska możliwe będą we wtorek oraz w środę, a także w piątek, kiedy przez Polskę przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny.

W przyszły weekend najprawdopodobniej zrobi się spokojniej – zjawisk burzowych powinno być już zdecydowanie mniej. Będzie też chłodniej, choć nadal ciepło – nad większością kraju od 23°C do 28°C.
Opisana wyżej sytuacja pogodowa może stanowić zagrożenie dla życia i mienia, dlatego warto będzie śledzić nasze ostrzeżenia oraz komunikaty, w tym również nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informujemy o warunkach pogodowych nad naszym krajem ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń meteorologicznych i hydrologicznych.