Przejdź do treści

24.01.2021

UWAGA: Intensywne opady śniegu na wschodzie kraju - nadciąga niż Lars

We wschodniej i południowo-wschodniej Polsce sypnie śniegiem. Miejscami spadnie od 15 cm do 30 cm, a lokalnie na południu Podkarpacia nawet 35 cm białego puchu. W związku z tym IMGW-PIB zdecydował o wydaniu ostrzeżeń I, II i III stopnia o Intensywnych opadach śniegu.

Już dziś w drugiej połowie nocy (24/25.01) a także o poranku 25.01 nad południowo-wschodnią Polskę, nasunie się aktywny niż z frontami atmosferycznymi. Niż ten przywędruje do nas znad Włoch, przez Nizinę Węgierską i zachodnią Ukrainę. Są to wilgotne tereny i taki tor przemieszczania się niżu, spowoduje, że napłynie do nas powietrze zasobne w duże zapasy wilgoci, co będzie skutkowało intensywnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem.

Strefa śniegu będzie wędrowała z południa na północ kraju, wraz z przemieszczaniem się niżu. Największych opadów śniegu spodziewamy się nad ranem i w ciągu dnia 25.01 na Podkarpaciu, tam spadnie do 35 cm śniegu. W Małopolsce, na Lubelszczyźnie, na wschodzie Mazowsza i Podlasia spadnie od 20 do 30 cm śniegu w ciągu 24 godzin. Na pozostałym obszarze kraju również spadnie śnieg, jednak opady nie będą już tak intensywne.

Opadom śniegu okresami będzie towarzyszył silny i porywisty wiatr który miejscami, zwłaszcza na Lubelszczyźnie, Podlasiu i wschodzie Mazowsza, a także w górach może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Jutro (25.01) w dzień jak kolejnej nocy, temperatura powietrza w całym kraju będzie dość wyrównana i wyniesie około 0°C, 1°C. W kolejnych dniach pogoda będzie bardzo zmienna, na przemian będą występowały dni słoneczne i pochmurne z opadami śniegu i deszczu.