Przejdź do treści

20.10.2021

Uwaga! Najbliższe dni z silnym wiatrem i opadami deszczu. Nad morzem sztorm

Duże różnice temperatury powietrza pomiędzy północną i południową częścią naszej półkuli sprzyjają tworzeniu się głębokich ośrodków niskiego ciśnienia. To za ich sprawą będziemy mieli w Polsce pochmurną i deszczową aurę z silnym wiatrem. W środę i czwartek nad morzem mogą pojawić się również burze. Równocześnie z południowego zachodu będzie napływało ciepłe powietrze, dzięki czemu temperatury w ciągu dnia mogą sięgać 15-20°C.

W środę temperatura maksymalna od 16°C do 21°C. Wiatr umiarkowany i silny, w porywach do 60 km/h. Nad morzem prędkość wiatru do 45 km/h, w porywach do 70 km/h. Na Pogórzu Karpackim powieje jeszcze mocniej, do 80 km/h, a w górach nawet do 100 km/h. Na Bałtyku sztorm, w strefie brzegowej do 8 w skali B, na otwartym morzu do 9 w skali B. Wiatr będzie wiał z południowego zachodu.

W czwartek temperatura maksymalna od 15°C do 17°C. Wiatr chwilami będzie bardzo silny, lokalnie do 40 km/h, nad morzem do 60 km/h. Porywy wiatru do 90 km/h w głębi kraju, do 100 km/h nad morzem, a w górach nawet do 130 km/h! W nocy z czwartku na piątek Polska będzie nadal w zasięgu głębokiego niżu. Nad morzem i w rejonach podgórskich wiatr będzie wiał z prędkością około 45 km/h w porywach do 95 km/h. Na pozostałym obszarze porywy wiatru wyniosą do 80 km/h, nad morzem do 95 km/h, w górach do 110 km/h. Na Morzu Bałtyckim sztorm przybierze na sile, wiatr zachodni, z porywami do 10-11 w skali B.

Od piątku zmiana kierunku wiatru na północno-zachodni, który początkowo będzie dość silny, ale w ciągu dnia osłabnie. Zmiana cyrkulacji i napływ chłodnego powietrza z północnego zachodu sprawi, że zacznie się wypogadzać. W weekend temperatura maksymalna w dzień od 7°C do 11°C.