W erze satelitów MTG. Pierwszy krok już za nami
Pod koniec 2022 roku Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) wyniesie na orbitę okołoziemską pierwszego satelitę z serii Meteosat Trzeciej Generacji MTG. Pozyskane przez niego dane będą co minutę spływać do stacji Valais w Szwajcarii. Zdaniem Marco Gaia, szefa Meteo Swiss, satelity MTG pozwolą z większą dokładnością prognozować burze i chronić ludzkie życie. IMGW-PIB przygotowuje wewnętrzną infrastrukturę, która pozwoli korzystać z nowej technologii.
Jak podaje EUMETSAT, dzięki najnowszej generacji satelitów Meteosat ilość dostępnych danych zwiększy się ponad dziesięciokrotnie. Umożliwią one m.in. monitorowanie aktywności burz, lepszą detekcję mgieł i wykrywanie pożarów, optymalizację wykorzystania potencjału energii słonecznej, czy doskonalenie jakości numerycznych modeli prognozowania pogody. Po wystrzeleniu pierwszego satelity, stacja Valais, z trzema 6,5-metrowymi antenami, będzie co minutę otrzymywać ogromne ilości danych meteorologicznych, które finalnie trafią do centrali EUMETSAT w Darmstadt w Niemczech.
„Satelity meteorologiczne nie służą bezpośrednio do generowania prognoz. Pozwalają one jednak na wyznaczenie aktualnych warunków pogodowych, co jest równie istotne i niezbędne w prognozowaniu pogody”. – wyjaśnia Jan Szturc, szef Zakładu Nowcastingu w Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB. – „Satelity geostacjonarne robią to w czasie niemal rzeczywistym i z coraz większą rozdzielczością czasową, która w MTG dla podstawowego czujnika ma wynieść 10 i 2,5 min. To ważna zmiana, szczególnie z punktu widzenia zadań operacyjnych służb pogodowych, które potrzebują danych dostępnych z jak najmniejszym opóźnieniem. Rozdzielczość przestrzenna obserwacji zależy od konkretnego czujnika – tych na pokładzie satelitów MTG będzie więcej niż obecnie, a ich jakość ma być lepsza”.
Cały artykuł dostępny jest w Obserwatorze https://obserwator.imgw.pl/w-erze-satelitow-mtg-pierwszy-krok-juz-za-nami/