Przejdź do treści

17.12.2020

W Święta 20% szans na śnieg

Prognozy średnioterminowe z modelu GFS 0°25 obejmują już okres świąteczny. Można je przeglądać na stronie meteo.imgw.pl oraz w aplikacji mobilnej. Jakie wnioski możemy z nich wyciągać?

Do wyników modeli średnioterminowych takich jak GFS 0°25 proszę podejść z pewną rezerwą. Prognozy te są deterministyczne – bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych z czasem błąd prognozy powiększa się. Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne”. – tłumaczy Mateusz Barczyk, Zastępca Dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.

Dzisiejsze prognozy wskazują na stabilność i przewidywalność pogody do poniedziałku. Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0°C, w dzień powyżej 0°C, z rozmaitymi opadami – najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne.

Z pewnością możemy stwierdzić, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą tak chłodne jak te w 2002 roku, które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. Wówczas temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25°C (26.12.2002). Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe, jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16°C.

Na początku przyszłego tygodnia prognozy będą się stabilizować, wówczas synoptycy IMGW-PIB przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta.