Przejdź do treści

11.03.2021

Wiosenny tygiel w pogodzie

U progu kalendarzowej wiosny, oprócz rutynowej prognozy na kwiecień opracowanej na podstawie modeli IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes przygotowaliśmy krótkie podsumowanie wyników wdrażanego modelu WRF-CFS, dotyczących prawdopodobnych warunków termicznych w okresie od końca marca do początku maja. Wygląda na to, że temperatura powietrza będzie w najbliższych tygodniach bardzo zróżnicowana i zmienna.

Wyniki modelu WRF-CFS dla okresu 20.03 – 18.05 wskazują na stopniowe ocieplenie w całym kraju. Ujemne i bliskie zera wartości temperatury minimalnej prognozowane są do końca marca, natomiast lokalnie (w górach oraz na północnym wschodzie) nawet do połowy kwietnia. Od trzeciej dekady kwietnia temperatura minimalna powinna rosnąć i mieścić się w zakresie od 0°C do 10°C. Z kolei wartości maksymalnej temperatury powietrza będą się charakteryzować dużymi wahaniami. Według modelu WRF-CFS do końca drugiej dekady kwietnia maksymalna temperatura w całej Polsce będzie mieścić się w zakresie 6°C – 16°C, a w kolejnych dekadach w graniach od 10°C do 20°C. W pierwszej dniach maja temperatura powietrza w centralnej części kraju może osiągnąć nawet 22°C.

Warunki pogodowe I kwartału 2021 r. jak dotąd dobrze oddają treść ludowych przysłów: „idzie luty, podkuj buty” i „w marcu jak w garncu”. Wyniki eksperymentalnego modelu WRF-CFS wskazują, że najbliższe miesiące będą pod względem termicznym zróżnicowane i nie powinno zabraknąć zarówno ciepłych, jak i chłodnych dni. Jeżeli chcesz się dowiedzieć ile w nadchodzących kwietniu będzie “zimy”, a ile “lata”, na bieżąco śledź nasze prognozy w serwisie meteo.imgw.pl oraz w mediach społecznościowych.

Minimalna temperatura powietrza:
https://www.youtube.com/watch?v=EPHIDUeBGM0


Średnia temperatura powietrza:
https://www.youtube.com/watch?v=vnp6XhY7hlo


Maksymalna temperatura powietrza:
https://www.youtube.com/watch?v=DdGZwI9IkCM

 

Prognoza na kwiecień opracowana na podstawie modeli IMGW-Reg oraz IMGW-Bayes:
https://imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-kwiecien-2021