Przejdź do treści

10.06.2024

Wizyta prof. Adama Kochańskiego z San José State University

W dniach 3-6.06.2024 w IMGW-PIB gościliśmy prof. Adama Kochańskiego, który jest specjalistą w zakresie modelowania pożarów i analizy wpływu pożarów na warunki pogodowe i jakość powietrza. Wizyta eksperta pozwoliła pracownikom Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB nabyć wiedzy z zakresu wykorzystania modelu WRF-SFIRE, dzięki czemu możliwa będzie dalsza praca zespołu nad implementacją tego modelu w trybie operacyjnym dla obszaru Polski. Z dyskusji prowadzonych z prof. Kochańskim jasno wynika, że ze względu na rosnące ryzyko zagrożenia pożarowego, będące efektem zmiany klimatu, musimy posiadać narzędzia w postaci modeli i systemów wspartych sztuczną inteligencją, aby skutecznie identyfikować i przeciwdziałać powstawaniu ognisk pożarowych.

W ostatni dzień pobytu prof. Kochańskiego odbyło się otwarte seminarium naukowe CMM, podczas którego nasz gość wygłosił prezentację pt.: „Projekty grupy modelowania pożarowego WIRC na Uniwersytecie Stanowym San José”. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród pracowników IMGW-PIB, ale też gości reprezentujących inne instytucje, m.in. Komenda Główna PSP, Komendy Wojewódzkie PSP, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Akademia Pożarnicza, Lasy Państwowe. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 120 osób. Materiały z prezentacji zostały udostępnione na stronie: https://cmm.imgw.pl/?page_id=41589

Tegoroczna wizyta prof. Kochańskiego w IMGW-PIB jest drugą z kolei. Pierwsza miała miejsce w 2023 rok, w ramach realizacji projektu „Development of fire modeling with the WRF-SFire” (program Fulbright Specialist). Wówczas odbyły się warsztaty naukowe „Modelowanie pożarowe”, do których materiały zostały udostępnione na stronie Centrum Modelowania Meteorologicznego: https://cmm.imgw.pl/cmm/?page_id=30357.

Wizyta prof. Adama Kochańskiego z San José State University