Przejdź do treści

31.01.2021

WMO: Apel do liderów G7

WMO, którego członkiem jest Polska reprezentowana przez IMGW-PIB, wystosowało list otwarty do liderów G7. Jest to refleksja i apel o aktywne działania w dobie zmian klimatu pod hasłem „Razem możemy stworzyć lepszy sposób przewidywania, przygotowywania i ochrony ludzi przed kryzysami”.

Drodzy Liderzy G7,

Świat nie był gotowy na COVID-19. Ale mógł być. Mogliśmy być przygotowani na wiele katastrof klimatycznych, klęsk głodu, konfliktów i globalnych zagrożeń dla zdrowia ostatniej dekady. Zamiast tego zapłaciliśmy za te katastrofy życiem, a nie pieniędzmi.

Dlatego my, grupa organizacji i osób pracujących nad powstrzymaniem ryzyka przekształcającego się w katastrofy, zbieramy się w 2021 roku, aby poprosić przywódców G7 o nowe globalne porozumienie, aby lepiej przewidywać, przygotowywać i chronić najbardziej wrażliwe osoby na świecie przed dużym ryzykiem, przed którym stoimy.

Każdego dnia każdy z nas podejmuje środki ostrożności w swoim życiu. Myjemy ręce lub zakładamy maskę. Staramy się oszczędzać na niepewną przyszłość lub kupujemy ubezpieczenie. Musimy teraz zastosować ten zdrowy rozsądek na poziomie globalnym.

Chociaż nie możemy wyeliminować największych zagrożeń dla życia - pandemii, głodu, ekstremalnych zjawisk pogodowych - jesteśmy w stanie wykonywać znacznie lepszą pracę, aby zapobiegać i zmniejszać ryzyko, lepiej przygotowywać i chronić ludzi, zwłaszcza najbardziej narażonych, w tym kobiety i dziewczyny, żeby te wydarzenia nie przerodziły się w kryzysy.

Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, aby monitorować i prognozować zagrożenia, ale nadal istnieją krytyczne luki w danych, a katastrofy nadal traktujemy jako niespodzianki. Mamy finansowe know-how, aby mieć pieniądze na miejscu, gdy nadejdzie katastrofa, a mimo to wciąż przekazujemy miskę żebraczą. Kiedy uderzył COVID-19, tylko 2% globalnego finansowania zostało zaplanowane i uzgodnione z wyprzedzeniem.

Nadszedł czas, abyśmy się z tego wyciągnęli, przygotowali się do reagowania i byli w stanie lepiej wyzdrowieć, aby ratować życie, chronić źródła utrzymania i chronić godność osób poszkodowanych. Gdy Wielka Brytania przejmuje przewodnictwo w G7 i COP 26, wzywamy przywódców G7 do wyrażenia zgody na:

• LEPSZE PRZEWIDYWANIE KRYZYSÓW. Poprzez utworzenie nowego systemu „Wykrywania kryzysów” w celu poprawy informacji o ryzyku i ustalania priorytetów kryzysów w skali globalnej, regionalnej i krajowej.

• LEPSZY SYSTEM REAGOWANIA. Uzgadniając nowy plan, zgodnie z którym wcześniej ustalone finansowanie stało się głównym sposobem opłacania kryzysów, tak aby finansowanie docierało tam, gdzie jest potrzebne, szybciej i z większym wpływem.

• LEPIEJ CHRONIĆ LUDZI. Poprzez operacjonalizację tego podejścia już teraz, przy wsparciu dla grupy krajów „pionierów” w celu zbadania lepszych informacji o ryzyku i opcji finansowania, tak aby były gotowe, gdy nadejdzie następny kryzys.

Umowa powinna zostać zawarta na marginesie tegorocznych szczytów G7 i COP26, organizowanych przy pełnym udziale ludzi żyjących na frontach kryzysów i katastrof na całym świecie. Katastrofy takie jak covid-19 nie powinny już być niespodzianką, a brak przygotowania nie może już być rozwiązaniem.

Podpisali:
Ibrahima Cheikh Diong, Director General, African Risk Capacity (ARC)
Mark Plant, Chief Operating Officer, Centre for Global Development (CGD)
Daniel Clarke, Director, Centre for Disaster Protection
Lord Rees of Ludlow, Co-founder, Centre for the Study of Existential Risk
Seán Ó hÉigeartaigh, Co-Director, Centre for the Study of Existential Risk
Ato Sufian Ahmed, Former Ethiopian Finance Minister
Kimberly Gire, Founder, Global Women Leaders
Michael Faye, CEO, Give-Directly
Hector Ibarra, CEO, Global Parametrics
Professor Saleemul Huq, Director, International Centre for Climate Change and Development (ICCCAD)
Jagan Chapagain, Secretary General, International Federation of the Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC)
Andrew Norton, Director, International Institute for Environment & Development (IIED)
Ekhosuehi Iyahen, Secretary General, Insurance Development Forum
Denis Duverne, Chairman, Insurance Development Forum
David Miliband, President & CEO, International Rescue Committee (IRC)
Hibak Kalfan, CEO, Network for Empowered Aid Response (NEAR)
Sara Pantuliano, CEO, Overseas Development Institute (ODI)
Abby Maxman, President and CEO, Oxfam 
Professor Paul Collier, Oxford University
Owen Barder, Chief Executive, Precision Agriculture Development
Ben Webster, Head of Secretariat, Risk-informed Early Action Partnership (REAP)
Inger Ashing, CEO, Save the Children International
Christina Bennett, CEO, START Network
Mami Mizutori, Special Representative of the UN Secretary-General for Disaster Risk Reduction, UN Disaster Risk Reduction (UNDRR)
Mark Lowcock, USG for Humanitarian Affairs and Emergency Relief Coordinator, UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (UNOCHA)
Henrietta Fore, Executive Director, United Nations Children’s Fund (UNICEF)  
Amir Abdulla, Deputy Executive Director, UN World Food Programme (WFP)
Petteri Taalas, Secretary General, UN World Meteorological Organisation