Przejdź do treści

30.06.2021

WMO: Rekord temperatury na Antarktydzie!

6 lutego 2020 r. na stacji Esperanza (Argentyna) Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) odnotowała nową rekordową temperaturę dla Antarktydy – 18,3° Celsjusza. Poprzedni rekord dla regionu Antarktydy (kontynentalnego, w tym lądu i okolicznych wysp) wynosił 17,5°C (63,5°F) zarejestrowany w Stacji Badawczej Esperanza – 24 marca 2015 r. Rekord dla regionu Antarktyki (cały lód/ląd na południe od 60 stopni szerokość geograficzna) – wynosi 19,8C, na wyspie Signy w styczniu 1982 roku.

„Weryfikacja tego rekordu maksymalnej temperatury jest ważna, ponieważ pomaga nam zbudować obraz pogody i klimatu na jednej z końcowych granic Ziemi. Jeszcze bardziej niż Arktyka, Antarktyda jest słabo objęta ciągłymi i trwałymi obserwacjami i prognozami pogody i klimatu, mimo że obie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wzorców klimatycznych i oceanicznych oraz w podnoszeniu się poziomu morza” – powiedział sekretarz WMO, Profesor Petteri Taalas. "Półwysep Antarktyczny (północno-zachodni kraniec w pobliżu Ameryki Południowej) jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety, prawie 3°C w ciągu ostatnich 50 lat. Ten nowy rekord temperatury jest zatem spójny z obserwowanymi przez nas zmianami klimatycznymi. WMO współpracuje z Systemem Traktatu Antarktycznego, aby pomóc chronić ten dziewiczy kontynent," dodał Taalas. 

Tym samym wcześniej uznana temperatura – 20,75° C zgłoszona 9 lutego 2020 r. w automatycznej stacji monitorowania wiecznej zmarzliny (Brazylia) na wyspie Seymour została odrzucona.