Przejdź do treści

22.12.2023

WMO wydaje nowe wytyczne dotyczące oceny ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) będzie odpowiedzialna za prowadzenia oficjalnego archiwum ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych – odpowiednika Księgi Guinessa zawierającego informacje o rekordowych temperaturach, opadach oraz innych zjawiskach atmosferycznych. Instytucja opracowała także nowe wytyczne dotyczące oceny i sposobu weryfikacji informacji o ekstremach.

Znajomość ekstremalnych warunków pogodowych i klimatycznych jest niezwykle ważna nie tylko z punktu widzenia nauk o klimacie, ale także ze względów praktycznych. Pozwala m.in. właściwie projektować infrastrukturę umożliwiającą funkcjonowanie współczesnych społeczeństwa oraz opracowywać plany i strategie związane np. z opieką zdrowotną, sieciami energetycznymi czy rolnictwem. Wiedza o ekstremach jest również istotna dla rozwoju podstawowych nauk o atmosferze, ponieważ w wyniku zmiany klimatu następują istotne zmiany w zakresie skrajnych wartości poszczególnych wskaźników klimatycznych.

Szczegóły https://obserwator.imgw.pl/2023/12/22/wmo-wydaje-nowe-wytyczne-dotyczace-oceny-ekstremalnych-warunkow-pogodowych-i-klimatycznych/