Przejdź do treści

09.10.2020

Wrzesień 2020 rekordowo ciepły na całym Świecie

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) właśnie wydała komunikat, w którym poinformowała, że niemal na całym Świecie, w tym również w Europie, tegoroczny wrzesień był najcieplejszym wrześniem w okresie referencyjnym – od 1981 do 2010 roku, a także dla ostatniego dziesięciolecia. Średnia globalna temperatura była tym razem wyższa o 0,05°C od zeszłorocznego, również rekordowego, września.

Aby zrozumieć skąd pochodzą te wyliczenia, należy wyjaśnić iż prezentowane przez WMO informacje pochodzą z reanalizy meteorologicznej projektu ERA5, który prowadzony jest przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych ECMWF. Reanaliza polega na ponownej analizie pomiarów meteorologicznych z całego świata, odrzuceniu błędów, ujednoliceniu danych i ponownym przeliczeniu ich przez model numeryczny. Jest więc pewnym przybliżeniem sytuacji meteorologicznej, a nie wynikiem bezpośredniego pomiaru.

Po reanalizie okazało się, że wrzesień 2020 był ekstremalnie ciepły, a temperatura powietrza w wielu regionach świata była znacznie powyżej średniej. Najcieplejsze okazały obszary położone u wybrzeży północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie, w części Ameryki Południowej i Australii. Chłodniejsze niż przeciętne warunki wystąpiły w pasie równika u wybrzeży Ameryki Południowej oraz nad Oceanem Spokojnym, gdzie obecnie trwa zjawisko zwane La Niña, polegające na utrzymywaniu się bardzo niskiej temperatury powierzchni wody.

We wrześniu 2020 r. Europa również była przeważnie cieplejsza niż średnia z lat 1981-2010. Szczególnie można to zauważyć w krajach położonych nad Morzem Czarnym, ale stosunkowo ciepło było również nad Bałkanami Zachodnimi, krajami bałtyckimi i Francją. Anomalie temperatury średniej w Europie są na ogół większe i bardziej zmienne niż anomalie globalne. Z reanalizy wynika, że średnia europejska temperatura we wrześniu 2020 roku była najwyższa w historii badanego okresu, była też o 1,8°C powyżej średniej z lat 1981-2010 r.
 
Gdzie jest w tym wszystkim Polska?

Na podstawie zamieszczonych map możemy w dość łatwy sposób wywnioskować iż w Polsce tegoroczny wrzesień również był ponadprzeciętnie ciepły, miejscami z anomalią nawet o około 3°C powyżej średniej dla okresu 1981-2010 r. W IMGW-PIB w Biurze Badań na Klimatem Polski przeprowadziliśmy analizę września 2020 z uwzględnieniem danych pomiarowych. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj:
https://www.imgw.pl/wydarzenia/warunki-termiczne-w-polsce-we-wrzesniu-2020-roku

 

Źródło: https://climate.copernicus.eu/surface-air-temperature-september-2020

Anomalia temperatury powietrza przy ziemi we wrześniu 2020w odniesieniu do średniej temperatury września wyliczonego dla okresu 1981-2010. Źródło danych ERA5, Copernicus Climate Change Service/ECMWF

 

F. Mateusz Mizgiel