Przejdź do treści

01.07.2024

ZADBAJ O SIEBIE I SWOICH BLISKICH. NIE LEKCEWAŻ POGODY I CIESZ SIĘ BEZPIECZNYM WYPOCZYNKIEM

Wakacje to okres wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, wypełniony beztroską i dobrą zabawą, ale jest to również czas występowania bardzo gwałtownych zjawisk atmosferycznych: burz, powodzi błyskawicznych oraz niebezpiecznych dla zdrowia i życia upałów.

W związku z tym, pragniemy przypomnieć o kilku kluczowych zasadach, które pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim.
 

ŚLEDZENIE PROGNOZ POGODY
Kluczowe jest bieżące monitorowanie prognoz pogody oraz ostrzeżeń wydawanych przez IMGW-PIB. Zachęcamy do korzystania z naszych serwisów internetowych oraz śledzenia naszych oficjalnych kanałów na platformach social media. Dzięki temu będą Państwo mieli dostęp do najnowszych i zweryfikowanych informacji pogodowych, co umożliwi wam odpowiednio przygotować się na zmieniające się warunki atmosferyczne.

STOSOWANIE SIĘ DO OSTRZEŻEŃ POGODOWYCH
Ostrzeżenia meteorologiczne są wydawane po to, aby chronić nas wszystkich przed zagrożeniami wynikającymi z ekstremalnych zjawisk pogodowych. Niezależnie od tego, czy są to upały, gwałtowne burze, czy intensywne opady deszczu, każda z tych sytuacji niesie ze sobą potencjalne ryzyko. Prosimy o respektowanie ostrzeżeń i podejmowanie odpowiednich środków ostrożności.

ZAUFANE ŹRÓDŁA INFORMACJI
IMGW-PIB oferuje dostęp do wielu serwisów, gdzie każdy znajdzie dokładną informację na temat aktualnej i przyszłej pogody oraz obowiązujących ostrzeżeniach, jak również szczegółowe prognozy pozwalające w bezpieczny sposób korzystać z uroków letniego wypoczynku.

Serwis MeteoIMGW (https://meteo.imgw.pl/) – aktualne warunki pogodowe i obowiązujące ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, prognozy synoptyczne na najbliższe dni i numeryczne na dłuższy okres czasu, obrazy radarowe, prognoza burz.

Serwis BiometeoIMGW (https://biometeo.imgw.pl/) – prognoza biometeorologiczna, aktualna temperatura odczuwalna oraz ważne przy aktywności fizycznej informacje na temat odczucia termicznego, obciążenia cieplnego, strat wody z organizmu. Również wiele porad, jak ochronić się przed np. upalną pogodą.

Serwis BałtykIMGW (https://baltyk.imgw.pl/) – dla wszystkich wypoczywających nad morzem i na morzu prognozy i ostrzeżenia dla poszczególnych części Bałtyku oraz dane na temat poziomu wody i prądów, falowania, temperatury wody.

Serwis GóryIMGW (https://gory.imgw.pl/) – informacje dla początkujących i zaawansowanych miłośników górskich wędrówek i sportów. Znajdziecie w nim prognozę pogody dla blisko 250 miejscowości. Serwis oferuje też wyjątkowy alert pogodowy z ostrzeżeniami i komunikatami TOPR oraz GOPR, a także widok na żywo ze 109 kamer.

Meteo IMGW Prognoza dla Polski (http://aplikacjameteo.imgw.pl/) oficjalna mobilna aplikacja pogodowa IMGW-PIB informująca o aktualnych ostrzeżeniach meteorologicznych i hydrologicznych oraz pogodzie dla zdefiniowanych lokalizacji. Jedyna aplikacja z obrazami radarowymi, którą można personalizować i dostosowywać ustawienia powiadomień z prognozą, ostrzeżeniami i informacją o burzach w najbliższej okolicy użytkownika.

 

Dbajmy o siebie nawzajem i podejmujmy działania, które zwiększą nasze bezpieczeństwo. Respektowanie ostrzeżeń pogodowych to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla siebie, naszych bliskich i całej społeczności.


Zapraszamy do pobrania naszych plakatów informacyjnych i wykorzystywania ich w ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych. Im więcej osób zapozna się z naszymi rekomendacjami, tym bardziej bezpieczny i pełen pięknych wspomnień będzie letni wypoczynek.

 

ZADBAJ O SIEBIE I SWOICH BLISKICH