Przejdź do treści

26.11.2020

Zakochany w górach – z Andrzejem Bargielem rozmawia Rafał Stepnowski z IMGW-PIB

Podczas wyprawy w 2019 roku, kiedy Andrzej Bargiel próbował zdobyć Mount Everest i zjechać z niego na nartach, IMGW-PIB było partnerem wspierającym zespół, dostarczając komunikaty, ostrzeżenia i analizy zdjęć satelitarnych. W grudniu 2020 roku IMGW-PIB uruchamia całoroczny serwis prognoz w polskich pasmach górskich, aby z miłości do gór (gory.imgw.pl) wszyscy czuli się w nich jak najbezpieczniej.

Dzisiaj zamieszczamy rozmowę z Andrzejem Bargielem o pogodzie w górach, zagrożeniach, ale też swojej pasji. Rozmawiał Rafał Stepnowski (IMGW-PIB).

Z jakimi najbardziej ekstremalnymi warunkami pogodowymi spotkałeś się w Tatrach zimą?

Na pewno wiatr, który w Tatrach często bywa silny, porywisty i zmienny. Zdarzały się sytuacje, w których nie pozwalał on ustać na nogach. Kolejna sprawa to intensywne opady śniegu, ograniczające orientację w terenie. Jako młody jeszcze człowiek miałem taką sytuację, że będąc w górach przy 5 stopniu zagrożenia lawinowego i śnieżycy trafiłem na ślepo na Słowację (śmiech). Oczywiście nie należy zapominać o burzach, które w górach są niezwykle groźne, zwłaszcza na wiosnę.

Cały wywiad dostępny w naszym magazynie Obserwator: obserwator.imgw.pl/zakochany-w-gorach

Andrzej Bargiel, fot. M. Ogień
Fot. Marek Ogień