Przejdź do treści

04.09.2023

„Zimno już było”. O życiu w mieście dotkniętym upałem

22 września w Muzeum Woli rozpocznie się 15. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, po raz pierwszy w nowej formule: wystawa i festiwal organizowane są w tym roku przez Muzeum Warszawy. Tegoroczna odsłona, która odbędzie się pod hasłem Zimno już było, zajmie się kwestią rosnącej temperatury, przyjrzy strategiom radzenia sobie z upałem w mieście i opowie o naszej relacji ze Słońcem, która od fascynacji przerodziła się w strach. Na ekspozycji znajdą się m.in. praca Olafura Eliassona Eye see you z 2006 roku, a także filmy Karoliny Breguły i Emanuela Leviego czy fotomontaż Kobasa Laksy. IMGW-PIB przekazał na czas trwania festiwalu m.in. reprodukcje archiwalnych zapisków z obserwacji meteorologicznych w Warszawie.

„Zimno już było”. O życiu w mieście dotkniętym upałem

Tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE: Zimno już było przyjrzy się rozwojowi warszawskiej świadomości temperatury i naszej dotychczasowej relacji ze Słońcem – od fascynacji jego promieniami i prób leczenia słońcem po strach przed dziurą ozonową i kryzysem klimatycznym. Zaprezentuje różnorodne narzędzia przystosowywania Warszawy, innych miast i ich społeczności do zmieniających się warunków i zapobiegania wzrostowi skali kryzysu klimatycznego i termicznego. Przedstawi dawne i nowe sposoby radzenia sobie z wysoką temperaturą.

Piętnasta odsłona WARSZAWY W BUDOWIE opowie o upale w mieście z różnych perspektyw – z wykorzystaniem badań naukowych, dokumentów historycznych oraz projektów artystycznych polskich i zagranicznych twórców. W Muzeum Woli będzie można zobaczyć też stworzone specjalnie na tę okazję prace Katarzyny Krakowiak-Bałki, Karoliny Breguły, Emanuela Leviego czy Kobasa Laksy. Na wystawie znajdą się również obrazy Wojciecha Fangora, Ryszarda Winiarskiego oraz słynny Dotleniacz Joanny Rajkowskiej.

Za koncepcję architektoniczną wystawy odpowiada zespół Jana Strumiłły – uznanego polskiego architekta. Aranżacja przestrzeni pozwoli hasło tegorocznej edycji Zimno już było odczuć na własnej skórze. Zwiedzający przeniosą się do umęczonego upałem miasta – prowizorycznie osłoniętego blachą falistą i srebrną folią, zastawionego plastikowymi krzesłami ogrodowymi.

Festiwal WARSZAWA W BUDOWIE to także bogaty program wydarzeń towarzyszących przygotowanych we współpracy z takimi instytucjami jak Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Muzeum Ziemi oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej EUNIC. Partnerem głównym jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu i zwiedzania wystawy. W trakcie trwania festiwalu na łamach magazynu Obserwator oraz na naszych kanałach social media będą ukazywać się ciekawe artykuły i informacje na temat klimatu Warszawy i okolic.

Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy
ul. Srebrna 12
Wystawa: 22.09.2023 – 24.03.2024
Festiwal: 22.09.2023 – 22.10.2023