Przejdź do treści

05.08.2020

Zmarła profesor dr hab. Halina Lorenc, klimatolog, mentor, przez całe zawodowe życie związana z IMGW-PIB

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesor dr hab. Haliny Lorenc, która związana była z IMGW-PIB przez całą zawodową karierę. Była wybitnym klimatologiem i meteorologiem, która swoją wiedzą dzieliła się z pracownikami Instytutu, studentami i społeczeństwem.

Swoje zainteresowania skupiała na zasobach energetycznych wiatru oraz ekstremalnych zjawiskach meteorologicznych i klimatycznych oraz ich skutkach społecznych i ekonomicznych. Już na początku XXI wieku przekonywała wszystkich: „Klimat się zmienia i powinniśmy się dostosować do tej zmiany". Była autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, także popularno-naukowych i podręczników z zakresu szeroko rozumianej meteorologii. Szczególną uwagę włożyła w tzw. historyczną serię warszawską, jedną z najdłuższych serii pomiaru temperatury w Polsce. Niezwykle zaangażowana w popularyzacje wiedzy w zakresie meteorologii i klimatologii w mediach. Aktywny członek Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, wieloletnia przewodnicząca Oddziału Warszawskiego Towarzystwa.

Była autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, także popularno-naukowych i podręczników z zakresu szeroko rozumianej meteorologii. „Już teraz widać, że w naszym kraju zanikają pory roku. No bo co to za zima, jeśli temperatura nie spada poniżej zera i kwitną stokrotki? Przed chwilą mieliśmy za to bardzo chłodny początek lata. Dlatego zamiast o wiośnie, lecie, jesieni i zimie lepiej dziś mówić o porze chłodnej i ciepłej," komentowała na łamach Gazety Wyborczej już w 2005 roku.

Pracując w Instytucie łączyła pasje naukowe z dzieleniem się wiedzą ze studentami, doktorantami i współpracownikami. Wszystkich nas uczyła postrzegania klimatu, przyrody i szacunku do otoczenia w którym żyjemy. Będzie nam bardzo Pani Profesor brakować.

„Polska nauka straciła osobę nietuzinkową. Była niezłomną bojowniczką o rozwój meteorologii i klimatologii w Instytucie, osobą, która godzinami mogła tłumaczyć swoje racje i zawsze na pierwszym miejscu wskazując dobro Instytutu. Odbyłem z Panią Profesor wiele dyskusji, nie zawsze zgadzając się, jednak zawsze z wzajemnym poszanowaniem do własnego zdania i tylko po to aby w końcu osiągnąć konsensus. To popychało nas do nowych odkryć i rozwiązań w wielu dziedzinach meteorologii," powiedział profesor dr hab. Mirosław Miętus, Kierownik Biura Badań nad Klimatem w IMGW-PIB.

O terminie pogrzebu poinformujemy w późniejszym terminie.

 

 

W załączeniu rozmowa z Panią Profesor w GW oraz jedno z ostatnich opracowań naukowych w IMGW-PIB.

 

F. TVN24