Przejdź do treści

15.04.2024

Prognoza synoptyczna na 16. tydzień roku (15-21.04.2024 r.)

Rozpoczynający się tydzień będzie zdecydowanie chłodniejszy od minionego, nocami wróci niewielki mróz. Nie zabraknie opadów deszczu, a miejscami, głównie na obszarach podgórskich oraz w górach, padać może też deszcz ze śniegiem oraz śnieg.

Krokusy na Hali Gąsienicowej, kwiecień 2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy |IMGW-PIB

Krokusy na Hali Gąsienicowej, kwiecień 2024 r. Fot. Wiktoria Dyszy |IMGW-PIB

W poniedziałek na północnym wschodzie zachmurzenie będzie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże, tylko na Pomorzu z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie, w centrum oraz południu deszcz, na południowym wschodzie miejscami też burze. Na południowym wschodzie opady deszczu mogą być intensywne, miejscami spaść może do 25 mm deszczu. Pod wieczór burze możliwe są również na zachodzie. Najchłodniej będzie na północy, od 7°C do 10°C, na przeważającym obszarze kraju temperatura maksymalna wyniesie od 12°C do 14°C, najcieplej będzie na obszarach podgórskich w Karpatach, od 17°C do 21°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, tylko na południowym wschodzie północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach osiągać będzie mógł do 70 km/h.

W nocy z poniedziałku na wtorek od zachodu nasuwać się zacznie strefa przelotnych opadów deszczu i burz, które we wtorek mogą wystąpić już w całym kraju. Najbardziej intensywnie padać będzie na krańcach południowo-wschodnich oraz na Pomorzu – miejscami spaść może tam od 10 mm do 20 mm deszczu. Burzom towarzyszyć mogą silniejsze porywy wiatru do 75 km/h, na Pomorzu mogą osiągać do 85 km/h. Przeważać będzie zachmurzenie duże, przejaśnienia możliwe są na zachodzie. W górach spadnie śnieg, w Tatrach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o około 8 cm. Już w całym kraju zrobi się chłodniej. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7°C na północy oraz w kotlinach górskich do 12-13°C w centrum i na południu. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, w porywach do 65 km/h, nad morzem okresami dość silny i silny, w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni.

W nocy z wtorku na środę miejscami na północy kraju oraz w dolinach i kotlinach górskich wrócą przymrozki. Na obszarach tych temperatura minimalna spadnie do około –1°C. Na pozostałym obszarze w najchłodniejszym momencie nocy od 1°C do 4°C. Środa będzie pochmurna na południowym wschodzie kraju, na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Padał będzie deszcz, szczególnie na zachodzie i południu. Na obszarach podgórskich oraz w górach możliwe są opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5-7°C na północy, około 9°C na południowym wschodzie i w centrum, do 11°C na zachodzie; chłodniej tylko na Podhalu około 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na zachodzie z zachodu.

Tatry, kwiecień 2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB.

Tatry, kwiecień 2024 r. Fot. Michał Trzebunia | IMGW-PIB.

W czwartek na zachodzie i południu pochmurno z opadami deszczu, na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie możliwe burze. Wysoko w górach śnieg. W nocy ponownie niewielki mróz na północy, północnym wschodzie oraz w kotlinach górskich. W dzień najcieplej na południowym zachodzie, około 13°C, najchłodniej na północnym wschodzie oraz w kotlinach górskich, około 6°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie z kierunków wschodnich, na pozostałym obszarze na ogół północny. W czasie burz wiatr porywisty.

Po kolejnej chłodnej nocy, w trakcie której ponownie na północy, północnym wschodzie oraz kotlinach górskich temperatura powietrza spaść może do około –1°C, w piątek najwięcej słońca będzie na północy kraju. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie na ogół duże i padał będzie deszcz, a wysoko w górach też deszcz ze śniegiem i śnieg. W najcieplejszym momencie dnia od 6°C na Podhalu i 7°C na Helu, około 9°C na północnym wschodzie i w centrum, do 12°C na zachodzie i południu. Wiatr będzie słaby, na zachodzie północno-zachodni i północny, na pozostałym obszarze na ogół południowo-wschodni.

Sobota przyniesie pochmurną aurę oraz opady deszczu w całym kraju, najwięcej padać może na wschodzie kraju. Na obszarach podgórskich padać może deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach śnieg. W nocy niewielki mróz, do około –1°C, tylko w kotlinach górskich. W dzień najchłodniej na południowym wschodzie, od 5°C do 8°C, najcieplej na zachodzie i północy, od 12°C do 13°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na zachodzie z kierunków południowych, na wschodzie północno-wschodni i wschodni.

W niedzielę intensywne opady deszczu niewykluczone są na wschodzie oraz południowym wschodzie Polski. Tam też przeważać będzie zachmurzenie całkowite. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i padać może przelotny deszcz. W Karpatach możliwe opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna  wyniesie od 7-8°C na południowym wschodzie i w centrum do 14-15°C na zachodzie; tylko na Podhalu około 5°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północny i północno-wschodni.

Wiosna, kwiecień 2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska |IMGW-PIB

Wiosna, kwiecień 2024 r. Fot. Agnieszka Saluta-Śmiałkowska |IMGW-PIB